Terapia powięzi i techniki mięśniowo powięziowe – czym są?
Terapia powięzi i techniki mięśniowo powięziowe to obecnie jedne z najszybciej rozwijających się metod pracy z pacjentem. Za wydawałoby się prostymi gestami, wykonywanymi podczas sesji terapeutycznej kryje się spora dawka wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii ludzkiego organizmu. Dostępna wiedza naukowa wydaje się już w pełni i satysfakcjonująco tłumaczyć fenomen rozluźniania tkanek miękkich pod wpływem aplikowanych podczas sesji bodźców terapeutycznych.
Terapia powięzi, znana jest również jako terapia tkanki łącznej. To podejście terapeutyczne, które skupia się na manipulacji i pielęgnacji tkanek łącznych w organizmie, zwanych powięzią. Powięź to tkanka łączna, która otacza, podtrzymuje i łączy różne struktury anatomiczne (mięśnie, kości, stawy, narządy oraz naczynia krwionośne). Jest to wszechobecna sieć trójwymiarowych włókien i substancji międzykomórkowych.
Być może już o tym wiesz, że o powięzi mówimy na naszych szkoleniach online, które aktualnie są u nas na stronie w dosyć dużej promocji.
Zaprosiliśmy do nich specjalistów z całego świata, którzy dzielą się z nami swoją wiedzą i najnowszymi badaniami z zakresu anatomii, fizjologii, oraz różnych rodzajów terapii. Wszystkie kursy są powiązane z szeroko pojmowaną powięzią. Zapraszamy Cię serdecznie na stronę, na której zebraliśmy i pogrupowaliśmy je tematycznie: Szkolenia online
Dla studentów fizjoterapii zrozumienie terapii powięzi jest kluczowe, ponieważ stanowi ona istotny element ich przyszłej praktyki klinicznej. Współczesna fizjoterapia coraz bardziej docenia wpływ powięzi na zdrowie i funkcjonowanie pacjentów. Dlatego wiedza na ten temat może przyczynić się do bardziej skutecznego leczenia i poprawy jakości życia pacjentów. Ważne jest jednak, aby terapeuci posiadali dogłębną wiedzę anatomiczną oraz doświadczenie, aby skutecznie i bezpiecznie przeprowadzać terapię powięzi.
Główne założenia terapii powięzi obejmują:
- Odpowiednia ruchomość: Poprzez manipulację powięzią można wpłynąć na poprawę ruchomości stawów i tkanek miękkich. Ograniczenia ruchomości mogą wynikać zarówno z napięcia, jak i zrostów w powięzi.
- Usprawnienie krążenia: Poprzez uwalnianie napięcia i stymulowanie powięzi można poprawić przepływ krwi, limfy oraz substancji odżywczych do tkanek, co sprzyja nie tylko procesom gojenia, ale także regeneracji.
- Redukcja bólu: Manipulacja powięzią może pomóc w redukcji bólu poprzez złagodzenie napięć i ograniczeń. A mogą się one przyczyniać do powstawania właśnie dolegliwości bólowych.
- Poprawa postawy i biomechaniki: Odpowiednie funkcjonowanie powięzi jest istotne dla właściwej postawy ciała oraz biomechaniki ruchu. I właśnie terapia powięzi może z powodzeniem pomagać w korygowaniu nieprawidłowych wzorców ruchowych.
- Wsparcie układu nerwowego: Wiemy już, że powięź otacza również struktury nerwowe. Manipulacja nią może więc wpłynąć na zmniejszenie “ucisku” na nerwy i poprawę przewodnictwa nerwowego.
Terapia powięzi a Integracja Strukturalna
Terapia powięzi i techniki mięśniowo powięziowe zawarte w Masażu Tkanek Głębokich (MTG), mają swój rodowód w Integracji Strukturalnej, holistycznej koncepcji pracy z pacjentem. MTG został pierwotnie stworzony na potrzeby pacjentów bólowych, a początkowo bodźce terapeutyczne aplikowano lokalnie i doraźnie. Obecnie ta koncepcja pracy ewoluowała do metody z powodzeniem stosowanej zarówno w pracy z pracownikami biurowymi, jak i ze sportowcami, z pacjentami którzy przedstawiają dolegliwości chroniczne lub/oraz stany ostre. Jest skuteczna u pacjentów przed lub po interwencjach ortopedycznych, a także w pracy z postawą ciała.
Terapeuci wplatający w tą metodę umiejętność czytania ciała i palpacji restrykcji tkankowych, przedstawiają obecnie często bardziej holistyczne podejście w swojej terapii, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu.
A wiesz, że Masażu Tkanek Głębokich uczymy już od ponad 14 lat? – ZOBACZ PROGRAM i ZAPISZ SIĘ!
Techniki mięśniowo powięziowe w pracy z pacjentem
Techniki mięśniowo powięziowe stosowane w MTG to kompleksowa i skuteczna metoda pracy z pacjentami doświadczającymi dolegliwości z układu mięśniowo powięziowego. Sprawdza się również u tych, którzy prezentują objawy dysfunkcji stawowych. Metoda okazuje się skuteczna zarówno w przypadkach dolegliwości miejscowych, jak i w koncepcji pracy holistycznej, gdzie często zdarza się, że objaw nie pokrywa się z rejonem, który go wywołuje. Obecnie zauważyć można również tendencję do wykorzystania tego sposobu pracy u pacjentów, którzy wymagają kompletnej reorganizacji system powięziowego w ich ciele, u których nie zdaje egzaminu poszukiwanie początku mechanizmu adaptacji.
Powyższa terapia i techniki są z powodzeniem stosowane zarówno przez początkujących masażystów, zdobywających podstawy wykształcenia, jak i doświadczonych praktyków, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności bezpiecznego masażu w swojej terapii. W samej metodzie MTG zawarte są w konkretne metody leczenia dolegliwości i urazów, z którymi można spotkać się w praktyce gabinetowej, jak również przykłady ćwiczeń wzmacniających i rozciągających dla naszych pacjentów. MTG pozwala poznać skuteczne techniki, strategie i sposoby radzenia sobie z problemami technicznymi oraz rozwijania swojego sposobu pracy. Zwraca uwagę na prawidłowe ułożenie pacjenta ułatwiające wydłużenie i rozluźnienie mięśni. Uczy technik pielęgnujących wrażliwość dotyku. Daje wskazówki dotyczące leczenia i rehabilitacji w wypadku powszechnych dolegliwości i urazów.
Dla wielu masażystów i fizjoterapeutów terapia powięzi i techniki mięśniowo powięziowe są już nie tylko światowym trendem, ale terapią o nazwie Bodywork. Liczne opracowania i pozycje literatury określają i pokazują zastosowanie MTG w różnego rodzaju przypadkach klinicznych. Zawierają też wskazówki dotyczące ergonomii i biomechaniki pracy terapeuty, które wydają się być niedoceniane podczas wykonywania zabiegu.
Terapia powięzi i techniki mięśniowo powięziowe – uczymy tego!
Podczas tysięcy godzin spędzonych na praktykowaniu i uczeniu tej koncepcji pracy, zauważamy, że nie zamyka się ona w żadnych ramach. Jest cały czas otwarta i rozszerza swoje pole działania. W ostatnich latach zaobserwowaliśmy większe zainteresowanie terapią powięzi i technikami mięśniowo powięziowymi wśród terapeutów pracujących z pacjentami neurologicznymi i reumatologicznymi, a także psychosomatycznymi.
Ufamy, że zagłębienie się w powyższą koncepcję pracy przyniesie każdemu terapeucie wiele satysfakcji i wniesie świeże spojrzenie na pracę z pacjentem. My ze swojej strony zapraszamy każdego pragnącego zdobyć wiedzę na międzynarodowym poziomie na prowadzony przez nas kurs terapii powięzi i technik mięśniowo powięziowych na którym nauczysz się nie tylko holistycznego myślenia, ale przede wszystkim strukturalnego podejścia do ciała twojego pacjenta.
Indukcja Mięśniowo-Powięziowa (MIT)
Czy jest Ci znana metoda diagnostyczna i terapeutyczna, w której przy pomocy trójwymiarowych ruchów i nacisków usuwa się restrykcje powięziowe?
Z przyjemnością polecamy pierwszy w Polsce kurs skierowany tylko i wyłącznie do fizjoterapeutów, który skupia się właśnie na temacie Indukcji Mięśniowo Powięziowej (MIT). Ta innowacyjna metoda terapeutyczna niezwykle skutecznie rozwiązuje problemy związane z powięzią, zapewniając długoterminowe korzyści dla naszych pacjentów.
Kurs MIT został opracowany przez cenionych specjalistów w dziedzinie fizjoterapii i terapii manualnej. Program kursu obejmuje zarówno teoretyczne podstawy, jak i praktyczne umiejętności, które pozwolą Ci skutecznie stosować tę metodę w swojej praktyce.
To, co wyróżnia ten kurs, to jego praktyczne podejście:
- Będziesz mieć okazję doskonalić swoje umiejętności poprzez pracę warsztatową, ćwiczenia praktyczne oraz studia przypadków.
- Będziesz także uczestniczyć w dyskusjach i wymianie doświadczeń z innymi profesjonalistami z zakresu fizjoterapii.
Po ukończeniu tego kursu jest się wyposażonym w solidną wiedzę i umiejętności praktyczne potrzebne do skutecznego stosowania Indukcji Mięśniowo Powięziowej w swojej praktyce fizjoterapeutycznej.
Nie przegap również okazji, do zdobycia dofinansowania na to nie tak tanie szkolenie. Dajemy taką możliwość, więc zapraszamy do kontaktu z naszym biurem:
tel: +48 662 310 264
email: szkolenia.mtg@gmail.com