Artykuły

Marketing w fizjoterapii

MARKETING W FIZJOTERAPIIZastanawiasz się, w jaki sposób dotrzeć do nowych odbiorców? I oczywiście nie chcesz stracić kontaktu z tymi, którzy już u Ciebie byli. A na dodatek musisz przypodobać się jeszcze Googlowym botom, żeby stawiały Twoją stronę wysoko w wynikach wyszukiwania!

Jedynym sposobem, żeby osiągnąć wszystkie te cele równocześnie jest działanie. Musisz pojawiać się w różnych mediach, z różnorodnymi treściami. Pomogą Ci w tym narzędzia do tworzenia reklam, grafik, dobrego copywritingu, a potem do analizowania ruchu i zachowań odbiorców. Wiesz jak to wszystko ogarnąć? Pomożemy Ci!

Naszym zdaniem najlepszym sposobem marketingu dla fizjoterapeutów i masażystów jest tworzenie sieci kontaktów, aktywne wykorzystywanie mediów społecznościowych, tworzenie wysokiej jakości treści, zwiększanie widoczności w wyszukiwarkach internetowych i budowanie lojalności poprzez wyjątkową obsługę klienta. Warto również zainwestować w programy partnerskie, promocyjne i oferty rabatowe dla nowych klientów.

Strona internetowa

Strona Internetowa to Twoja wizytówka. To także narzędzie do pozycjonowania Twojej firmy w sieci. Dzięki niej ludzie znajdą Cię w wyszukiwarce. Nie musisz na nią wydawać fortuny! WordPress, o którym jeszcze będziemy pisać, jest w pełni bezpłatnym edytorem stron, który pozwala Ci tworzyć treści i szatę graficzną bez znajomości języków programowania! Jeszcze wrócimy do tego tematu 😉

logo YoastYoast (https://yoast.com) – jeśli edytujesz swoją stronę i publikujesz treści przez system CMS WordPress, koniecznie zainstaluj wtyczkę Yoast. Jest w pełni bezpłatna. Oceni każdy Twój artykuł pod kątem poprawności. Oczami odbiorców i z perspektywy botów.


Newsletter

A skoro strona, to również newsletter! Nie treść kontaktu z ludźmi, którzy już Cię znają. Przynajmniej raz w miesiącu przypomnij im o tym, jak wspaniale jest iść na masaż, zaproponuj zniżki, złóż świąteczne życzenia. Tak buduje się prawdziwą relację.

logo mailchipMailChimp(https://mailchimp.com) – to świetne narzędzie na początek, gdy nie masz za dużej bazy odbiorców. Myślisz, że nie poradzisz sobie z tworzeniem newslettera? Platforma działa w formie edytora drag&drop, więc Twoim zadaniem będzie tylko ułożenie bloków tekstu i grafik i wypełnienie ich swoją treścią.


Social Media

Facebook

Co prawda Facebook odchodzi powoli do lamusa, jednak wciąż pozostaje głównym medium społecznościowym do komunikacji z odbiorcami. Większość osób wciąż posiada tu swoje konta aby “być na bieżąco” i kontaktować się ze znajomymi przez Messengera (swoją drogą: Ty dajesz im taką możliwość?). Tutaj czytają Twoje komunikaty.

Facebook Business SuiteMenedżer firmy i menedżer reklam (https://www.facebook.com/business/) – z pewnością wiesz, że nie wszystkie Twoje posty trafiają do wszystkich odbiorców Twojej strony. Oczywiście pomagają tutaj płatne reklamy. Ale to już wyższa szkoła jazdy, przydałby się marketingowiec, prawda? Albo dobre narzędzie do zarządzania. Poznaj Facebooka od biznesowej strony!

Instagram

A tutaj patrzą na Twoje zdjęcia! Możesz uwieść ich wspaniałymi fotkami relaksującego masażu i zdrowego, rozluźnionego ciała. Tego nie da się opisać 🙂

CanvaCanva (https://www.canva.com) – efekty, które oferuje Instagram dla Twoich grafik to za mało? Jeśli szukasz oryginalniejszej albo bardziej eleganckiej formy dla zdjęć – znajdziesz ją w tym programie. Możesz dodawać filtry, napisy, kształty, elementy dekoracyjne. Wszystko! A po stworzeniu konta w Canvie przekonasz się, że platforma przyda Ci się również do tworzenia plakatów, banerów, ofert. O tym również napiszemy więcej w kolejnych artykułach.

Tik Tok

Wydaje Ci się, że dla gabinetu fizjoterapii lub masażu publikowanie krótkich filmików jest bez sensu?
Wpisz w wyszukiwarkę aplikacji hashtag “masaż” i zobacz co robi Twoja konkurencja. Jeśli to nadal Cię nie przekonało, zobacz działania innych branży i firm, np. Porsche. Tak! Porsche i inne luksusowe marki też tutaj są!
Na całym świecie z aplikacji korzysta ponad 689 milionów aktywnych użytkowników. W Polsce to ponad 3 miliony osób. I wygląda na to, że popularność tego narzędzia stale będzie rosła.

InShotInShot (https://inshot.com) – to łatwy w obsłudze edytor filmów i zdjęć. Nie musisz przesyłać ich ze smartfona na komputer. Kilkoma ruchami palców przycinasz i montujesz swój film, dodajesz do niego tekst, elementy graficzne, a nawet podkład dźwiękowy. Tak powstaje idealny materiał na relację na Facebooka lub InstaStories.

YouTube

Możesz nie pojawiać się na Tik Toku, ale na pewno warto być na YouTube! Filmy to absolutny trend Internetu, niezależnie od wieku odbiorców. Możesz opublikować krótkie zajawki różnych rodzajów masażu, tutoriale lub całe webinaria.

PixabayPixabay (https://pixabay.com/videos) – oprócz bezpłatnych zdjęć do komercyjnego użytku, na platformie Pixabay znajdują się krótkie i długie fragmenty filmów, które możesz wkomponować w swój materiał wideo. Na przykład w formie przerywników, albo tła dla napisów początkowych/końcowych.

Fora branżowe

Sprawdź, czy pojawiasz się w rankingach, na listach punktów masażu w Twoim mieście. Jeśli nie, napisz do administratorów takich stron z prośbą o dodanie swojego salonu A może artykuł sponsorowany, na stronie która poleca najlepszych specjalistów w Twojej dziedzinie? Jeszcze jedno. Nie zapomnij sprawdzić gdzie pokazuje się Twoja konkurencja!

UbersuggestUberuggest (https://neilpatel.com/ubersuggest/) – to zaawansowane narzędzie, z którego korzystają analitycy internetowi i marketerzy na całym świecie. Wystarczy, że wpiszesz tutaj adres strony, którą chcesz zbadać (swoją lub konkurencji) i otrzymujesz wiele istotnych podpowiedzi. Na przykład przez jakie wyszukiwane hasła ludzie trafiają na stronę albo kto wspomina o niej w swoich kanałach. Oczywiście im więcej “backlinków”, tym lepiej.

Google – narzędzia i reklama

Google Moja Firma

Banał, o którym często się nie pamięta. Kojarzysz?
W wynikach wyszukiwania od razu bez wchodzenia na stronę widzisz często zdjęcie, lokalizację, kontakt i godziny otwarcia różnych firm, gabinetów, prywatnych przychodni.
Usługa Google Moja Firma, potocznie nazywana wizytówką lub nawet czerwoną pinezką to bez wątpienia jedna z najbardziej popularnych metod wyszukiwania firm w internecie.

Każdy przedsiębiorca może zgłosić swoją firmę do oznaczenia w wyszukiwarce Google Mapy zupełnie bezpłatnie. Prowadząc aktywnie swoją wizytówkę możesz całkowicie za darmo znaleźć się na samej górze wyszukiwarki.

97% internautów szukając danej firmy zaczyna od wyszukiwarki Google.
9 na 10 osób zostaje na pierwszej stronie i nigdy nie przechodzi na stronę drugą. Jeśli nie ma Cię na pierwszej stronie klient z pewnością znajdzie się w rękach twojej konkurencji.

Google Moja FirmaGoogle Moja Firma (https://www.google.com/intl/pl_pl/business/) – po prostu wejdź tutaj i uzupełnij wszystkie potrzebne informacje o Twojej firmie, gabinecie.

  • Pamiętaj, aby w rozszerzeniu nazwy użyć słów, po których Twoi klienci będą Cię szukali w internecie.
  • Zwróć uwagę również na systematyczne dodawanie tam wpisów ze zdjęciami, aby Google wiedział, że twoja firma żyje, funkcjonuje i ma się dobrze.
  • Wymień swoje usługi, odpowiednio je ponazywaj, tak aby ich nazwy przykuwały uwagę szukających.
  • Dbaj o oceny i opinie dot. Twojej firmy (gabinetu). Poproś początkowo znajomych, aby wystawili ci 5-cio gwiazdkowe opinie i napisali kilka pozytywnych zdań na Twój temat. To bardzo szybko zaprocentuje.

Można natomiast płacić za optymalizację wizytówki w Mapach Google, czyli za pozycjonowanie w Mapach Google oraz za reklamy Google Ads. Jest to jednak indywidualną kwestią każdej z firm.

Uwaga!

Czy dodanie firmy do Google Maps jest darmowe?
Tak, dodanie firmy do Google Moja Firma jest darmowe i w momencie tworzenia wizytówki firmy w Google nie wiążą się z tym żadne opłaty. Później, również za darmo możesz zarządzać nią w panelu Google Moja Firma.

Czy zdarzyło Ci się, że „dzwonił ktoś z Google”?
Jeżeli tak, to prawie na pewno próbuje Cię ktoś oszukać. Pracownik Google zadzwoni do Ciebie tylko w jednym przypadku: jeżeli sam o taki kontakt poprosisz.

Czy zdarzyło Ci się usłyszeć: „Jak nie zapłacisz to usuniemy Cię z Google?”
Pamiętaj – nikt nie może usunąć wizytówki Google Moja Firma (oprócz Ciebie). To Ty jesteś właścicielem swojej Firmy i Ty jesteś właścicielem swojej wizytówki. Posiadanie wizytówki nie wymaga przedłużenia jej wyświetlania poprzez opłacenie abonamentu. Za nic nie musisz płacić ani podczas zakładania wizytówki, ani w dalszych latach jej posiadania!

 

Google Ads dla początkujących. Jak się reklamować, aby nie przepłacać za reklamy?

Powszechnie wiadomo, że podstawą działań systemu reklamowego Google Ads jest stawka za wyświetlenie reklam w wyszukiwarce, sieci reklamowej, sieci You Tube i innych partnerów. W czasie kampanii uruchamia się bardzo szybka aukcja w czasie rzeczywistym i – w dużym uproszczeniu – zazwyczaj wygrywa, czyli zostanie wyświetlona reklama z wyższą stawką.

Powołując się na opinię certyfikowanego specjalisty Google Ads Michała Szczerka, wielu doświadczonych reklamodawców opiera się na automatyzacji określania stawek i wyświetlania reklam użytkownikom. Wtedy reklamy mają większe szanse docierać do naprawdę zainteresowanych odbiorców w najbardziej odpowiednim czasie. Wydaje się to przecież kluczem dobrego marketingu. Ale… reklamodawcy często oddają większą część sterowania swoimi reklamami systemowi Google, tracąc przy tym możliwość ich kontrolowania samemu.

Specjalnie dla użytkowników, którzy nie maja doświadczenia w prowadzeniu kampanii marketingowych, Google udostępnia pewne połączone sposoby automatyzacji reklam.

Ulepszone CPC (eCPC) dobrą strategią dla początkujących

Jest to jedna ze strategii automatycznego określania stawek, gdzie reklamodawca określa, jaką kwotę może zapłacić za wyświetlenie swojej reklamy, ale pozwala systemowi automatycznie dostosować stawkę w zależności od tego, z jakim prawdopodobieństwem kliknięcie reklamy doprowadzi do konwersji lub sprzedaży. Innymi słowy, system może podnieść tę stawkę, jeśli z jego szybkiej analizy wynika, że dana reklama może doprowadzić do konwersji, czyli jeśli jej kliknięcie może spowodować zakup lub inne działanie, które reklamodawca ustawił jako ważne, na przykład zapis do newslettera czy pobranie ebooka/pdfa.

Jak to działa?

Otóż funkcja ta wykorzystuje wiele sygnałów wysyłanych w trakcie aukcji, takich jak dane demograficzne użytkowników, informacje w przeglądarce, lokalizacji, porze dnia i w ten sposób potrafi dostosować stawki do niepowtarzalnego kontekstu. System na podstawie algorytmów potrafi oszacować, czy Twoja reklama w danym kontekście wyszukiwania będzie przydatna dla użytkownika.

Podsumowując, system reklamowy Google Ads w dużej część opiera się na automatyzacji, czego czasami obawiają się reklamodawcy, szczególnie ci niezbyt doświadczeni w prowadzeniu kampanii
reklamowych. Właśnie dlatego powstała opisana wyżej strategia Ulepszonego CPC, która w odróżnieniu od typowej strategii Automatycznego Określania Stawek, łączy możliwości kontrolowania
przez reklamodawcę wydawanych pieniędzy, z możliwością automatyzacji tej stawki przez system.

Ulepszone CPC (eCPC): https://support.google.com/google-ads/answer/2390590?hl=pl

Zdjęcia i grafika

Warto wiedzieć, że w odpowiednich miejscach w internecie znaleźć można zdjęcia i grafiki, które z powodzeniem możesz wykorzystywać zarówno na Twojej stronie www, jak i w mediach społecznościowych. Wszystko zależy od odpowiedniego ich doboru pod względem praw autorskich. Pokażemy Ci tutaj 3 grupy serwisów oferujących fotografie i grafiki ZA DARMO:

1. Udostępnione przez autorów na mechanizmie Creative Commons Zero (możemy z nich korzystać w najszerszy możliwy sposób. Również komercyjnie i nawet bez konieczności podpisywania autora):

2. Dostępne w domenie publicznej – to takie, do których prawa autorskie majątkowe już wygasły. Czas odgrywa tutaj najbardziej istotną rolę. Zwykle jest to 70 lat od śmierci twórcy. Są to również te, w stosunku do których prawa autorskie nigdy nie działały, jak w przypadku zdjęć NASA, czy innych agend federalnych, które są z zasady zwolnione z ochrony prawnej przez rząd USA:

3. Udostępniane na licencjach Creative Commons – te zdjęcia lub grafiki wymagają podania informacji o autorze oraz informacji o posiadanej licencji, za każdym razem, gdy korzystamy z danego zdjęcia (licencja CC Uznanie autorstwa), a przy bardziej rozbudowanych licencjach mogą również wymagać korzystania ze zdjęcia tylko w celach niekomercyjnych lub niemodyfikowania go:

Darmowe programy graficzne

Tworzenie grafiki na własne potrzeby jeszcze nigdy nie było łatwiejsze. Istnieje kilka stron internetowych, które umożliwiają nam całkowicie za darmo opracowanie wszelkiej maści treści wizualnych (również przeznaczonych dla mediów społecznościowych).
Zebraliśmy tutaj dla ciebie kilka topowych programów graficznych. Wszystkie oczywiście “online”, bezpłatne w wersji podstawowej, ale w zupełności wystarczającej do naszych działań na FB lub IG. Najlepsze jest to, że wcale nie trzeba znać Photoshopa, lub innych skomplikowanych programów, aby tworzyć grafiki na wysokim poziomie, z dbałością o szczegóły.

Interesująca i ciekawa grafika pomaga nam nie tylko w zainteresowaniu naszą usługą, lub produktem użytkowników mediów społecznościowych. To również doskonały element, który może uzupełnić nasz artykuł na blogu, lub na naszej stronie www. Sprawdź darmowe programy graficzne, które oferują naprawdę szerokie spektrum szablonów, a dodatkowo są super łatwe w obsłudze:

  1. Na pierwszym miejscu jest oczywiście Canva (https://www.canva.com), o której wspominaliśmy już wyżej.
    Dzięki niej stworzysz dosłownie wszystko – plakat, grafikę posta na jakąkolwiek socjalkę, przygotujesz świetną prezentację, wizytówkę lub logo Twojego gabinetu. Znajdziesz tutaj szeroki wachlarz szablonów i gotowych elementów graficznych. Świetne jest to, że dodasz tutaj swoje zdjęcia, logo, naklejkę itp. A następnie “obrobisz” to w kilka minut tak, że wyglądać będzie naprawdę profesjonalnie.
    Niestety w darmowej wersji nie wytniesz tła z twojego zdjęcia, lub grafiki. Z pomocą przyjdzie tutaj takie narzędzie jak: remove.bg (https://www.remove.bg)
  2. Kolejnym programem graficznym, z którego możesz korzystać online, a który naprawdę warto znać, jest Crello (https://crello.com/pl)
    Główny layout mocno naśladuje powyższą Canvę. Jeśli chcesz pracować na Crello w wersji darmowej, masz do dyspozycji  tworzenie animowanych grafik, wymiarowo dopasowanych do znanych social mediów. Podobnie jak w Canvie możesz stworzyć projekt o wymiarach niestandardowych, dobierając sobie tylko jednostki, a jakimi chcesz się posługiwać.
    W porównaniu z Canvą, ten akurat program nie posiada tak mocno rozbudowanej sekcji szablonów. Warto jednak zwrócić uwagę, że elementy, do których mamy dostęp w Crello nie są aż tak opatrzone, jak w Canvie.
    Jest jeden podstawowy mankament odróżniający Crello od Canvy. Otóż efekty naszej pracy zostają zapamiętane dopiero po naciśnięciu przycisku “ZAPISZ”, co oznaczać dla nas może utratę dotychczasowej pracy, a przez to dosyć sporą frustrację. Nie dzieje się to tutaj automatycznie jak w Canvie. A szkoda, bo program jest zdecydowanie wart uwagi.
    Wyróżniający to narzędzie jest z pewnością sposób prezentowania funkcjonalności. Są one umiejscowione nie na pasku górnym, ale w postaci okienek.
  3. BeFunky (https://www.befunky.com)jest to program do tworzenia troszkę innego rodzaju grafiki. Możesz w nim edytować nie tylko same obrazki, ale również tworzyć różnego rodzaju kolaże, oraz tła na twoje social media. Możesz również wybrać konkretny szablon i grafikę przeznaczoną do zamieszczenia jako post w najbardziej popularnych mediach społecznościowych.
    BeFunky jest stosunkowo prosty w użytkowaniu, ponieważ posiada funkcje: nakładania filtrów, rozmycia, kadrowania, czy usuwania efektu czerwonych oczu.
    Dodatkowo pozwala pobrać zdjęcia z naszego dysku, oraz innych portali społecznościowych. Posiada również konto premium, ale wersja darmowa wystarcza w zupełności, aby stworzyć rewelacyjną grafikę.
  4. Jeśli było ci dane mieć wcześniej do czynienia z zaawansowanym programem do tworzenia grafiki, jakim jest Photoshop ze stajni Adobe, to musisz zobaczyć Photopea (https://www.photopea.com)
    Po zobaczeniu interfejsu Photopea, natychmiast zaczniesz porównywać je do siebie. Oba programy wyglądają niemal identycznie, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Jeśli chodzi o pracę na grafice rastrowej oraz wektorowej, Photopea nie ma sobie równych wśród darmowych programów online. Zdecydowanie posiada ona najwięcej funkcji jeśli chodzi o edytowanie grafiki. Co ważne, możesz zapisywać swoje “wypociny” w formacie PSD, co bardzo się przydaje w sytuacji, kiedy masz ochotę wydrukować w drukarni swoje wizytówki, ulotki, plakaty, bądź wielkie banery. Naturalnie jest tu możliwa praca na warstwach oraz zaawansowana opcja edycji poszczególnych parametrów zdjęć.

Jeśli chodzi o powyższe programy online przeznaczone do tworzenia grafiki, różnice w ich obsłudze są niewielkie. Interesujące jest porównanie ich funkcjonalności. I właśnie to może zdecydować o wyborze konkretnego narzędzia, lub aplikacji, którą będziemy używać.

Zobacz również