Artykuły

Terapia powięzi i techniki mięśniowo powięziowe

Terapia powięziTerapia powięzi i techniki mięśniowo powięziowe – czym są?

Terapia powięzi i techniki mięśniowo powięziowe to obecnie jedne z najszybciej rozwijających się metod pracy z pacjentem. Za wydawałoby się prostymi gestami, wykonywanymi podczas sesji terapeutycznej kryje się spora dawka wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii ludzkiego organizmu. Dostępna wiedza naukowa wydaje się już w pełni i satysfakcjonująco tłumaczyć fenomen rozluźniania tkanek miękkich pod wpływem aplikowanych podczas sesji bodźców terapeutycznych.

Integracja StrukturalnaTerapia powięzi a Integracja Strukturalna

Terapia powięzi i techniki mięśniowo powięziowe zawarte w Masażu Tkanek Głębokich (MTG), mają swój rodowód w Integracji Strukturalnej, holistycznej koncepcji pracy z pacjentem. MTG został pierwotnie stworzony na potrzeby pacjentów bólowych, a początkowo bodźce terapeutyczne aplikowano lokalnie i doraźnie. Obecnie ta koncepcja pracy ewoluowała do metody z powodzeniem stosowanej zarówno w pracy z pracownikami biurowymi, jak i ze sportowcami, z pacjentami którzy przedstawiają dolegliwości chroniczne lub/oraz stany ostre. Jest skuteczna u pacjentów przed lub po interwencjach ortopedycznych, a także w pracy z postawą ciała.

Terapeuci wplatający w tą metodę umiejętność czytania ciała i palpacji restrykcji tkankowych, przedstawiają obecnie często bardziej holistyczne podejście w swojej terapii, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu.

A wiesz, że uczymy Masażu Tkanek Głębokich od ponad 12 lat? – ZOBACZ PROGRAM i ZAPISZ SIĘ!

Techniki mięśniowo powięziowe w pracy z pacjentem

Techniki mięśniowo powięziowe stosowane w MTG to kompleksowa i skuteczna metoda pracy z pacjentami doświadczającymi dolegliwości z układu mięśniowo powięziowego. Sprawdza się również u tych, którzy prezentują objawy dysfunkcji stawowych. Metoda okazuje się skuteczna zarówno w przypadkach dolegliwości miejscowych, jak i w koncepcji pracy holistycznej, gdzie często zdarza się, że objaw nie pokrywa się z rejonem, który go wywołuje. Obecnie zauważyć można również tendencję do wykorzystania tego sposobu pracy u pacjentów, którzy wymagają kompletnej reorganizacji system powięziowego w ich ciele, u których nie zdaje egzaminu poszukiwanie początku mechanizmu adaptacji.

Powyższa terapia i techniki są z powodzeniem stosowane zarówno przez początkujących masażystów, zdobywających podstawy wykształcenia, jak i doświadczonych praktyków, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności bezpiecznego masażu w swojej terapii. W samej metodzie MTG zawarte są w konkretne metody leczenia dolegliwości i urazów, z którymi można spotkać się w praktyce gabinetowej, jak również przykłady ćwiczeń wzmacniających i rozciągających dla naszych pacjentów. MTG pozwala poznać skuteczne techniki, strategie i sposoby radzenia sobie z problemami technicznymi oraz rozwijania swojego sposobu pracy. Zwraca uwagę na prawidłowe ułożenie pacjenta ułatwiające wydłużenie i rozluźnienie mięśni. Uczy technik pielęgnujących wrażliwość dotyku. Daje wskazówki dotyczące leczenia i rehabilitacji w wypadku powszechnych dolegliwości i urazów. 

TECHNIKI MIĘŚNIOWO POWIĘZIOWEDla wielu masażystów i fizjoterapeutów terapia powięzi i techniki mięśniowo powięziowe są już nie tylko światowym trendem, ale terapią o nazwie Bodywork. Liczne opracowania i pozycje literatury określają i pokazują zastosowanie MTG w różnego rodzaju przypadkach klinicznych. Zawierają też wskazówki dotyczące ergonomii i biomechaniki pracy terapeuty, które wydają się być niedoceniane podczas wykonywania zabiegu.

Terapia powięzi i techniki mięśniowo powięziowe – uczymy tego!

Podczas tysięcy godzin spędzonych na praktykowaniu i uczeniu tej koncepcji pracy, zauważamy, że nie zamyka się ona w żadnych ramach. Jest cały czas otwarta i rozszerza swoje pole działania. W ostatnich latach zaobserwowaliśmy większe zainteresowanie terapią powięzi i technikami mięśniowo powięziowymi wśród terapeutów pracujących z pacjentami neurologicznymi i reumatologicznymi, a także psychosomatycznymi.

Ufamy, że zagłębienie się w powyższą koncepcję pracy przyniesie każdemu terapeucie wiele satysfakcji i wniesie świeże spojrzenie na pracę z pacjentem. My ze swojej strony zapraszamy każdego pragnącego zdobyć wiedzę na międzynarodowym poziomie na prowadzony przez nas kurs terapii powięzi i technik mięśniowo powięziowych na którym nauczysz się nie tylko holistycznego myślenia, ale przede wszystkim strukturalnego podejścia do ciała twojego pacjenta.