Szkolenia rozwijające

Mobilizacje stawów w MTG
Dodatkowo w cenie szkolenia:
Skrypt + nagranie wideo
- Ostatnie szkolenie prowadzone przez Arta Riggsa w Europie!
- Świętuj z nami 80-te urodziny Arta Riggsa – ikony MTG
- Ucz się od Mistrza w wakacyjnym klimacie urokliwego podkrakowskiego Zalewu Kryspinów (Zalewu na Piaskach)
Pełen tytuł: “Połączenie mobilizacji stawów z technikami tkanek miękkich w ramach zintegrowanej serii zabiegów terapeutycznej pracy z ciałem”.
Tłumaczenie: Całe szkolenie będzie tłumaczone na język polski.
Czas trwania: 5 dni szkoleniowych (ponad 40 godzin).
Miejsce: Kraków (sala Enedu, Budzyń 50)
Termin: 25-29.08.2025 (poniedziałek – piątek)
Liczba miejsc: Mocno ograniczona, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Uwaga: Możliwe jest dofinansowanie w UP, BUR i KFS!
Wszystkie szczegóły dot. dofinansowania wyjaśniamy w artykule: Dofinansowanie szkoleń z funduszy europejskich
Opis
To niepowtarzalna szansa na ostatnie niezwykle wartościowe spotkanie z naszym mistrzem i przede wszystkim naszym mentorem, od którego my sami się uczyliśmy. Art zapowiedział, że będzie to jego ostatnie szkolenie w Polsce. Na zakończenie swojej kariery edukatora wybrał Kraków – miasto, w którym ta piękna przygoda się zaczęła.
Wyjątkowa okazja nauki na żywo od światowej klasy instruktora masażu posiadającego tytuł Certified Advanced Rolfer® (Certyfikowany Zaawansowany Terapeuta Integracji Strukturalnej). A jest to niekwestionowany mistrz i przede wszystkim nasz mentor, od którego my sami się uczyliśmy.
Bonus urodzinowy: Każdy uczestnik otrzyma w cenie pełne nagranie kursu “Czytanie ciała, planowanie i praca w serii zabiegów terapeutycznych”, poprowadzonego przez Arta Riggsa w 2024 roku. To ponad 20 godz. materiału wideo!
Kurs adresowany jest do wszystkich osób pracujących z ciałem: aspirujących i praktykujących integratorów strukturalnych, fizjoterapeutów i przede wszystkim masażystów, którym umożliwi wejście na wyższy poziom pracy z ciałem – niezależnie, czy praktykują masaż leczniczy, relaksacyjny czy ich kombinację.
Będzie to kurs, który z pewnością wzbogaci warsztat terapeutyczny kursantów. Odejdziemy od mechanicznego powtarzania tych samych ruchów i technik na każdym pacjencie i skupimy się bardziej na kreatywnej, intuicyjnej (i pełnej frajdy!) pracy zorientowanej na konkretny cel terapeutyczny.
Kilka słów od Arta Riggsa:
“Jestem wdzięczny za wszystkie szkolenia z pracy z ciałem, zarówno te z Rolfingu, jak i te z dziedziny fizjoterapii, ale największa transformacja w mojej pracy nastąpiła sześć lat od rozpoczęcia pracy – po pierwszych zajęciach z mobilizacji stawów. Techniki te dały mi zupełnie nowe możliwości, poprawiły skuteczność mojej pracy i pozwoliły czerpać z niej jeszcze większą przyjemność i mimo, że od tamtego czasu minęło 25 lat, nie przestaję się rozwijać i wciąż pogłębiam swoją wiedzę.”
Art Riggs
Celem warsztatu jest zaprezentowanie spójnego podejścia do równoważenia napięć w ciele i jego integrowania w szerokim ujęciu. Materiał kursu przewiduje omówienie i trening technik na tkanki miękkie i stawy zarówno w ujęciu lokalnym, w obrębie jednej części ciała, jak i w pracy z całym ciałem – płynne przejścia pomiędzy obszarami z utrzymaniem specyfiki pracy, w sposób integrujący całe ciało. Taki styl pracy z powodzeniem uzupełni każdy progresywny plan terapeutyczny i znajdzie swoje zastosowanie we wszystkich koncepcjach pracy z pacjentem.
Podobnie jak mięśnie i powięź wpływają na prawidłowe funkcjonowanie stawów, tak zablokowania w obrębie samych stawów mają wpływ na dysfunkcje mięśni, powięzi i ruchu w ogóle. Istnieje wiele różnych szkół holistycznego podejścia do integracji struktury, opisujących pracę w obrębie pojedynczej sesji terapeutycznej, jak i w dłuższym cyklu obejmującym kilka spotkań. Niezależnie od dziedziny i formy pracy, którą praktykujesz – czy jest to fizjoterapia, masaż czy integracja strukturalna – połączenie technik przywracających prawidłową ruchomość stawów ze wszystkimi znanymi Ci już innymi narzędziami przyniesie wymierne korzyści w pracy z ciałem i pozwoli jeszcze lepiej odpowiedzieć na potrzeby klienta.
Podczas szkolenia, oprócz prezentacji wielu specyficznych technik i protokołów terapeutycznych, będziemy omawiać i ćwiczyć badanie palpacyjne stawów i tkanek miękkich oraz body reading (ang. czytanie ciała) w pozycji stojącej i w ruchu – wszystko po to, by móc logicznie zaplanować przebieg sesji terapeutycznej. Wiedza i praktyczne umiejętności zdobyte na kursie poprawią twoją skuteczność terapeutyczną w pracy na tkankach miękkich i na stawach, niezależnie od tego, jaką formę pracy z ciałem wykonujesz.
Korzyści dla Ciebie, czyli co wyniesiesz po tym kursie:
- Nowe techniki mobilizacji stawów
Nauczysz się skutecznych metod mobilizacji stawów, które możesz zastosować w terapii pacjentów z ograniczeniami ruchomości. Techniki te pomogą w przywracaniu prawidłowej funkcji stawów oraz w redukcji bólu. - Integracja mobilizacji z masażem tkanek głębokich
Dowiesz się, jak łączyć mobilizacje stawów z masażem tkanek głębokich, co pozwoli na bardziej kompleksowe podejście do terapii i lepsze efekty leczenia. - Praktyczne umiejętności
Szkolenie skupia się na praktyce, dzięki czemu zdobędziesz umiejętności, które od razu zastosujesz w swoim gabinecie. Nauczysz się, jak efektywnie pracować z różnymi obszarami ciała, takimi jak kończyny dolne, obręcz barkowa czy kręgosłup. - Zrozumienie biomechaniki ciała
Zdobędziesz wiedzę na temat biomechaniki ciała, co pozwoli Ci lepiej diagnozować problemy pacjentów i dobierać odpowiednie techniki terapeutyczne. - Zwiększenie efektywności terapii
Dzięki nowym umiejętnościom i wiedzy, Twoje terapie staną się bardziej efektywne, co przełoży się na szybsze i trwalsze efekty leczenia u pacjentów.
Główne zagadnienia poruszane na kursie:
- Kręgosłup
– Biomechanika kręgosłupa
– Delikatne techniki mobilizacji dla zablokowań w obrębie stawów międzywyrostkowych oraz w celu poprawy mobilności w zgięciu, wyproście, rotacji, zgięciu bocznym - Żebra
– Staw żebrowo-kręgowy w trzech płaszczyznach: uwalnianie “zablokowanych” żeber i poprawa swobody oddychania
– Przyczepy mostkowe żeber - Staw barkowy
– Przywracanie zakresu ruchu we wszystkich kierunkach: zespół ciasnoty podbarkowej i uszkodzenia stożka rotatorów - Miednica
– Ruchy torsyjne w restrykcjach kostnych i tkanek miękkich
– Otwieranie/zamykanie (inflare/outflare), rotacja, pochylenie miednicy, upslip/downslip, ustawienie kości krzyżowej - Stawy biodrowe
– Uwalnianie tkanek miękkich i ograniczeń stawowych, które powodują nie tylko ból bioder, ale także generują obciążenia skrętne w obrębie miednicy - Stopy
– Rozbudowane techniki mające na celu przywrócenie równowagi w ruchu, zarówno pod kątem przenoszenia sił w górę ciała, jak i zapewnienia stabilności przy kontakcie stopy z podłożem - Kolana
– Uwalnianie napięć skrętnych w samym stawie kolanowym oraz tych pochodzących ze stóp i stawów biodrowych w celu poprawy toru ruchu kolana
– Równowaga napięcia tkanek miękkich zginaczy/prostowników i odwodzicieli/przywodzicieli.
– Ślizg i tor ruchu rzepki
Czego jeszcze się nauczysz?
- Nauczysz się rozpoznawać często występujące urazy i syndromy kliniczne.
- Szkolenie daje koncepcję pracy mięśniowo-powięziowej, którą wykorzystasz praktycznie zaraz po kilku dniach kursu.
- Zweryfikujesz swoje umiejętności u legendy Masażu Tkanek Głębokich.
A naszym zdaniem…
Dla nas najważniejsze jest jednak to, że to szkolenie nie bazuje na tak powszechnym schemacie postępowania: SYNDROM (objaw) -> TEST -> TECHNIKA.
Art Riggs poprzez swoje ponad 30-letnie doświadczenie pokazuje i pozwala kursantowi doprecyzować takie parametry:
- Jakiej siły musisz użyć?
- Jak głęboko możesz wejść w tkanki?
- Jak długo trzeba poczekać na te tkanki?
- Co konkretnie masz czuć, zanim zrobisz jakiś następny gest?
I to są wg nas największe i najważniejsze korzyści, jakie wyniesiesz z tego kursu. To jest właśnie ta wiedza, która nam przydaje się każdego dnia w gabinecie.
I dlatego te ponad 40 godzin praktyki, przy kozetkach, w sali szkoleniowej, z Artem Riggsem i innymi instruktorami będzie czasem wypełnionym pytaniami i odpowiedziami.
Tak jest zawsze na szkoleniach z tym fenomenalnym szkoleniowcem.
Reasumując – szczerze polecamy! 😉
Program
- Dzień 1.1 Klatka piersiowa
Klatka piersiowa – Uwalnianie oddechu / przywracanie równowagi napięć przód/tył w obrębie żeber i tkanek miękkich
- Wykład na temat łączenia technik tkanek miękkich z mobilizacją stawów. Mobilizacje stawowe jako delikatne techniki „niebezpośrednie”, a nie manipulacje z użyciem dużej siły
- Body reading (ang. czytanie ciała) pod kątem równowagi napięć przód-tył i w ruchach rotacji
- Umiejętności palpacyjne: Restrykcje w obrębie tkanek miękkich i stawów: opór końcowy twardy lub miękki / odróżnianie restrykcji stawowych od powięziowych / mięśniowych.
- Omówienie trójpłaszczyznowego ruchu żeber i badanie palpacyjne restrykcji, a następnie techniki mobilizacji stawów w obrębie żeber przy końcach mostkowych i kręgosłupowych.
- Omówienie celów terapeutycznych i demonstracja pracy przy uwalnianiu oddechu i przywracaniu równowagi napięć w obrębie przedniej i tylnej powierzchni klatki piersiowej; body reading pod kątem wzorców oddechowych i swobody w ruchach rotacji, zgięcia bocznego i utrzymywaniu postawy stojącej; praca z przeponą z wykorzystaniem technik mobilizacji stawowych i technik tkanek miękkich.
- Ćwiczenia w parach (przed lub po obiedzie, w zależności od tempa zajęć)
- Dzień 1.2 Stopa i staw skokowy
Stopa i staw skokowy i ich rola w utrzymywaniu równowagi, absorpcji wstrząsów i prawidłowego rozkładania ciężaru ciała na płaszczyźnie podparcia.
- Wykład na temat anatomii i kinezjologii ruchu stopy / stawu skokowego
- Pronacja/supinacja/ inwersja/ewersja / zgięcie/wyprost – techniki dla tkanek miękkich i stawów
– Staw skokowo-goleniowy w ruchu zgięcia podeszwowego/grzbietowego
– Kość sześcienna i łódkowata w ruchu pronacji/supinacji - Przywracanie równowagi napięć w obrębie stopy: łuk boczny, przyśrodkowy i poprzeczny
- Tkanki miękkie
– Rozcięgno podeszwowe
– Przedział tylny mięśni podudzia (mięsień brzuchaty łydki, mięsień płaszczkowaty, mięsień piszczelowy tylny)
– Przedni przedział mięśni podudzia
– Mięśnie strzałkowe w ruchach inwersji/ewersji
- Demonstracja technik mobilizacji stawów
- Ćwiczenia w parach
- Demonstracja technik tkanek miękkich
- Ćwiczenia w parach
- Praca na stojąco w polu grawitacyjnym: uwalnianie stawu skokowego i poprawa toru ruchu.
- Dzień 2.1 Mobilizacje stawów
Prawdopodobnie najważniejszy dzień warsztatów, wprowadzający do mobilizacji stawów.
Umiejętność mobilizacji różnych stawów w ciele jest nieocenionym narzędziem w pracy z klientem. W przeciwieństwie jednak do terapii opartej na wykorzystaniu protokołów czy schematów, jest ona raczej sztuką, a nie rzemiosłem i jako taka wymaga od terapeuty delikatności i cierpliwości oraz, jak nazywał to mój ulubiony nauczyciel, „pewności palpacyjnej” .
Mimo, że kręgosłup jest pod tym kątem najtrudniejszą okolicą, zaczniemy mobilizację stawów właśnie od niego, żeby zrozumieć zasady pracy i stopniowo ćwiczyć praktyczne umiejętności przez pozostały czas kursu. Po opanowaniu zasad mobilizacji stawów na kręgosłupie praca na pozostałych stawach będzie stosunkowo prostym zadaniem.
Dokładne badanie palpacyjne kręgów oraz omówienie teoretyczne i ćwiczenia praktyczne w temacie biomechaniki kręgosłupa.
- Wykład na temat anatomii kręgosłupa i wprowadzenie do biomechaniki kręgosłupa
– Prawo Fryette’a dotyczące rotacji i zgięcia bocznego
– Krótkie wprowadzenie do krzywizn kręgosłupa i możliwości ich wykorzystania w terapii - Demonstracja i ćwiczenia w parach: palpacja wyrostków kolczystych i poprzecznych odcinka piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa w trójpłaszczyznowym ruchu do zgięcia, wyprostu, zgięcia bocznego i rotacji z uwzględnieniem zasad prawa Fryette’a.
- Demonstracja i ćwiczenia w parach: dokładna palpacja ruchu kręgów szyjnych jako wstęp do technik terapeutycznych omawianych w kolejnych dniach
– Lokalizowanie podrażnionych lub bolesnych kręgów poprzez palpację podrażnionej tkanki ścięgnistej oraz ograniczeń ruchomości, zwłaszcza w ruchu ślizgu bocznego kręgu.
– Delikatna oscylacja jako wstęp do mobilizacji kręgów.
- Wykład na temat anatomii kręgosłupa i wprowadzenie do biomechaniki kręgosłupa
- Dzień 2.2 Nogi
- Demonstracja i ćwiczenia w parach: ruchomość kolana
– Ślizg przód/tył, rotacja kości piszczelowej w stosunku do kości udowej
– Mobilizacja kości strzałkowej - Techniki tkanek miękkich przywracające prawidłowe funkcjonowanie kolana
– Tor ruchu rzepki
– Równoważenie napięć mięśniowo-powięziowych w kierunkach: bocznym/przyśrodkowym/ przednim/tylnym/ rotacyjnym
(pasmo biodrowo-piszczelowe, mięśnie przywodziciele, mięsień czworogłowy, grupa tylna mięśni uda- hamstringi) - Demonstracja i ćwiczenia w parach
- Demonstracja i ćwiczenia w parach: ruchomość kolana
- Dzień 3.1 Biodro - Mobilność i tory ruchu
Mobilność i tory ruchu stawu biodrowego w kontekście równoważenia napięć w obrębie miednicy.
- Mobilizacja stawu biodrowego we wszystkich płaszczyznach ruchu
– Techniki energii mięśniowej pod kątem tkanek miękkich i stawów - Uwalnianie tkanek miękkich w obrębie mięśni stawu biodrowego w ruchach zgięcia/wyprostu/rotacji
– Proksymalny odcinek grupy tylnej mięśni uda, mięsień prosty uda, mięśnie przywodziciele
– Demonstracja i ćwiczenia w parach - Uwalnianie tkanek miękkich w obrębie mięśni rotatorów tylnych stawu biodrowego:
– Mięśnie: gruszkowaty, pośladkowy średni i mały, zasłaniacz wewnętrzny, czworoboczny uda i mięśnie bliźniacze - Demonstracja i ćwiczenia w parach
- Mobilizacja stawu biodrowego we wszystkich płaszczyznach ruchu
- Dzień 3.2 Biodro - cd.
- Mięsień lędźwiowy i mięsień biodrowy
– Demonstracja i ćwiczenia w parach - Przejście z pracy na miednicy do odcinka lędźwiowego
– Różnicowanie L5-S1
– Rotacja L5/L4 - Wykład i badanie palpacyjne ruchomości kości miednicy/kości krzyżowej/przejścia lędźwiowo-krzyżowego.
– Inflare/outflare (otwieranie/zamykanie), upslip/downslip, zaburzenia równowagi pomiędzy kośćmi miednicznymi
– Spojenie łonowe
- Mięsień lędźwiowy i mięsień biodrowy
- Dzień 4.1 Kręgosłup
Po zbalansowaniu napięć w obrębie miednicy i przywróceniu równowagi w ruchach rotacji, przodo- i tyłopochylenia oraz po uwolnieniu kości krzyżowej od napięcia pochodzącego z przyczepów mięśni nóg i kręgosłupa, przejdziemy do pracy na samym kręgosłupie.
Przywrócimy swobodę ruchu w stawach międzywyrostkowych we wszystkich płaszczyznach ruchu: do zgięcia, wyprostu, rotacji i zgięcia bocznego. Następnie uzupełnimy pracę technikami dla tkanek miękkich w celu uwolnienia napięć mięśniowych i powięziowych.
- Przegląd anatomii i biomechaniki kręgów w prawidłowym ruchu kręgosłupa.
– Techniki w skłonie bocznym i rotacji (przydatne także w pracy ze skoliozami, ale nie zdążymy omówić ich szczegółowo) - Techniki równoważące napięcia w ruchach zgięcia i wyprostu odcinka lędźwiowego z elementami mobilizacji stawów i technikami na tkanki miękkie w obrębie kręgosłupa.
– Pozycjonowanie ciała klienta i wykorzystanie jego ruchu w terapii
– Demonstracja i ćwiczenia w parach: zgięcie i wyprost odcinka lędźwiowego kręgosłupa - Demonstracja i ćwiczenia w parach: w pozycji leżącej na boku z wykorzystaniem technik tkanek miękkich i mobilizacji stawów w ruchach do rotacji kręgosłupa lędźwiowego i piersiowego.
- Przegląd anatomii i biomechaniki kręgów w prawidłowym ruchu kręgosłupa.
- Dzień 4.2 Kręgosłup - cd.
- Omówienie i demonstracja technik równoważenia wzorców napięcia powięziowego i mięśniowego w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej (napięcia te mogą wpływać na plecy)
– Wzorce oddechowe u klientów zablokowanych w ustawieniu wdechowym i wydechowym
– Mięsień prosty brzucha i mięśnie skośne
– Mięsień piersiowy większy i mniejszy
– Praca na żebrach i przeponie w celu poprawy swobody oddychania - Ćwiczenia w parach: brzuch i klatka piersiowa
- Omówienie i demonstracja technik równoważenia wzorców napięcia powięziowego i mięśniowego w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej (napięcia te mogą wpływać na plecy)
- Dzień 5.1 Obręcz barkowa i ramiona
- Mobilizacja tkanek miękkich i stawów
- Przechodzimy płynnie z kręgosłupa piersiowego na odcinek szyjny
- Trójpłaszczyznowa praca w pozycji siedzącej dla ruchów zgięcia, wyprostu, rotacji i zgięcia bocznego
- Na koniec praca na szyi i karku w pozycji leżącej, leżącej na plecach i na boku.
—————–
Przywracanie równowagi napięć w obrębie obręczy barkowej
- Uwolnienie łopatki względem żeber dla prawidłowej mobilności i stabilności obręczy barkowej
– W leżeniu na brzuchu: mięśnie równoległoboczne, najszerszy grzbietu; ruchomość żeber
– W leżeniu na boku: uwolnienie mięśnia podłopatkowego i mięśni obłych
– Techniki powięziowe
– Demonstracja i ćwiczenia w parach - Uwolnienie kości ramiennej względem łopatki
– Zespół ciasnoty podbarkowej
– Mobilizacja stawów we wszystkich kierunkach ruchu
– Restrykcje mięśniowe ograniczające ruchomość: z przodu/z tyłu/z boku
– Demonstracja i ćwiczenia w parach
Krótka demonstracja i ćwiczenia w parach: wzorce napięć w obrębie stawu łokciowego i przedramienia
- Łokieć tenisisty i golfisty
- Mobilizacja stawu nadgarstkowego
- Krótkie wprowadzenie i demonstracja technik przy restrykcjach w obrębie nadgarstka
- Dzień 5.2 Obręcz barkowa i ramiona - cd
- Demonstracja i ćwiczenia w parach: przejście szyjno-piersiowe
– Mobilizacja stawów do zgięcia bocznego i rotacji
– Techniki tkanek miękkich stosowane na mięśniach w obrębie przejścia szyjno-piersiowego - Demonstracja ćwiczenia w parach: trójpłaszczyznowa praca na siedząco w polu grawitacyjnym w ruchach rotacji, zgięcia bocznego, zgięcia / wyprostu z mobilizacją tkanek miękkich i stawów
– Odcinek lędźwiowy kręgosłupa
– Odcinek piersiowy kręgosłupa - Demonstracja i ćwiczenia w parach: ostateczne przywrócenie równowagi napięć w obrębie przejścia czaszkowo-szyjnego
– Mobilizacja stawów
– Techniki tkanek miękkich dla szyi i karku
- Demonstracja i ćwiczenia w parach: przejście szyjno-piersiowe
Najczęściej zadawane pytania
- Jak pracuje Art Riggs?
Tworząc swoją koncepcję pracy Art opierał się w znaczący sposób na swoich przemyśleniach oraz intuicji. Teraz wiemy, że jego techniki bazują na reakcji z pobudzenia receptorów śródbłonkowych znajdujących się w powięzi.
Wiemy też, że reakcja fizjologiczna, którą otrzymamy stymulując te receptory to wazodylatacja. Dzięki reakcji zwrotnej, uzyskujemy rozluźnienie tkanek, ich uelastycznienie oraz zwiększanie zakresów ruchomości.
Koncepcja pracy prezentowana przez Arta Riggsa wykorzystuje zjawisko mechanotransdukcji. Dzięki temu zjawisku, możemy wpływać poprzez powięź na inne struktury w organizmie naszego pacjenta. Koncepcja pozwala regulować tkanki nie tylko lokalnie, w miejscu pracy, ale też globalnie, dając możliwość korekcji np. postawy ciała.
- Jak Art Riggs planuje swoje ostatnie szkolenie w Polsce?
- Zajęcia rozpoczynają się punktualnie o 9:00 i trwają do 18:00 z 1h przerwą na obiad i dwiema przerwami kawowymi w bloku porannym i wieczornym.
- Każdy blok rozpoczyna się wykładem na temat anatomii danego obszaru i celów terapeutycznych, po którym przeprowadzona zostanie demonstracja technik i ćwiczenia w parach.
- Trzeciego, lub czwartego dnia kursu w godzinach wieczornych przewidziano wyjątkowe doświadczenie edukacyjne stanowiące idealne połączenie integracji społecznej, wymiany doświadczeń życiowych i eksperymentalnej degustacji polskich trunków.
- Czy różnorodność nadaje życiu smak?
Pacjenci uwielbiają pracę z ciałem i mam szczerą nadzieję, że wszyscy terapeuci podzielają tę sympatię. Niemniej jednak, często mam okazję słuchać zażaleń z obydwu stron – nawet wykwalifikowani i doświadczeni praktycy zgłaszają, że najczęstszą krytyką, jaką otrzymują od pacjentów jest to, że w zasadzie masaż za każdym razem jest praktycznie taki sam, a chcieliby czegoś nowego lub pojawiają się problemy zdrowotne wymagające zmiany sposobu pracy.
Pisarz i humorysta Oscar Wilde żartował: „Konsekwencja jest ostatnim schronieniem ludzi bez wyobraźni”. Niektórzy terapeuci odczuwają nudę i wypalenie zawodowe, a część z nich doznaje wręcz urazów wskutek wykonywania rutynowo tych samych czynności bez skupienia i pomysłowości. Taka praca, bez prawdziwej terapeutycznej kreatywności, prowadzi z czasem do utraty poczucia spełnienia zawodowego. Jeśli czujesz, że trochę stanąłeś w miejscu, ten warsztat jest dla Ciebie.
Nawet dobrze wyszkolonym i doświadczonym fizjoterapeutom zdarza się powtarzać ten sam proces terapeutyczny podczas każdej sesji i zastanawiać się, dlaczego nie następuje żadna znacząca poprawa. Einstein ujął to bardzo dobrze: „Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”.
Istotnym aspektem tego problemu jest również nieustająca “pogoń za bólem” i praca ograniczona jedynie do okolicy, w której pacjent zgłasza dolegliwości. Bardzo często lokalne problemy wynikają z globalnego braku równowagi w ciele lub większej dysfunkcji, która pozostaje nierozwiązana. Ida Rolf podsumowała to słowami: „Pracuj tam, gdzie nie boli”.
Niniejszy kurs ma na celu umożliwienie kursantom wejście na jeszcze wyższy poziom w swojej praktyce – zarówno pod względem umiejętności terapeutycznych, jak i pośrednio przyczyniając się do sukcesu finansowego. Omówiona zostanie praca w stylu serii zabiegów terapeutycznych, w której każde kolejne spotkanie jest kontynuacją procesu nakierowanego na rozwiązanie konkretnych problemów pacjenta, ale bez pomijania ważnej dla klienta przyjemności i poczucia zrelaksowania całego ciała na koniec zabiegu.
Pojedyncza sesja zawsze będzie zabiegiem obejmującym całe ciało, aby uniknąć skakania (dosłownie jak w grze w klasy) od jednego problematycznego miejsca do drugiego, na koniec zostawiając pacjenta bez poczucia integracji – gwarantując w ten sposób, że będzie do nas przychodził tylko wtedy, kiedy ma jakiś problem zdrowotny.
Art Riggs
Opinie

Spotkanie z Artem Riggsem było dla mnie przełomem w karierze fizjoterapeuty. Niesamowity sposób prowadzenia zajęć, ogrom doświadczenia, z którego można czerpać garściami. Dzięki temu szkoleniu rozwinąłem moje umiejętności terapeutyczne i diagnostyczne, a także mam wrażenie, że stałem się również lepszym człowiekiem. Dla mnie osobiście Art Riggs to nie tylko nauczyciel i mentor, ale także przyjaciel 🙂
Na pewno nie ominę kolejnego szkolenia z jego udziałem!

Miałem to szczęście, że na swojej drodze kształcenia fizjoterapeuty trafiłem na szkolenie z moim mentorem Artem Riggsem. Brałem udział w kilku Jego szkoleniach w Polsce. Na każdym zaskakiwał mnie czymś innym. Mogłem czerpać z jego doświadczenia garściami. Życzliwy, pomocny i przyjacielski człowiek z wielkim doświadczeniem, a przy tym z ogromną pokorą. To w dużej mierze Art ustawił mój mental zawodowy w takiej firmie jaka jest dzisiaj.

Kończąc podstawowy kurs Masażu Tkanek Głębokich prowadzony przez Piotra i Łukasza, książka i filmy Arta Riggsa stały się ulubionymi i najczęściej używanymi pomocami naukowymi. Nic więc dziwnego, że pojechałem na spotkanie z Mistrzem.
Nie zawiodłem się. Szkolenie było inspirującym i najbardziej zmieniającym doświadczeniem w mojej karierze terapeuty jak i życiu. Art zatapiał się w tkankę swoimi rękoma, przez ręce każdego z uczestników. Dzięki czemu mogliśmy poczuć to, co on czuje. Cały kurs był jak drogowskaz. Poznanie Arta i spędzenie z nim tych kilku dni to była niezwykła przygoda.