Co znajdziesz w artykule?
Czym jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy (HA) to naturalnie występujący polisacharyd (węglowodan), który znajduje się w organizmie. Jest głównym składnikiem tkanki łącznej, szczególnie w skórze. Jest znany ze zdolności do wiązania oraz utrzymania dużych ilości wody, co daje mu właściwości smarujące i nawilżające.
Jest zaangażowany w wiele funkcji, takich jak gojenie się ran, proliferacja komórek, sprawia, że tkanki mogą ślizgać się względem siebie.
Kwas hialuronowy jest również kluczowym składnikiem płynu stawowego, gdzie pełni funkcję smaru i amortyzatora. Pomaga utrzymać stawy w ruchu co może zmniejszać ryzyko urazów i stanów zapalnych. W skórze kwas hialuronowy pomaga utrzymać jej nawilżenie, napięcie i powoduje że wygląda zdrowo.
Kwas hialuronowy można wstrzykiwać do skóry, aby zmniejszyć widoczność zmarszczek, blizn potrądzikowych i innych oznak starzenia się. Może być również stosowany w celu ułatwienia smarowania stawów u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów.
Kwas hialuronowy jest nietoksyczny, niealergiczny i nieimmunogenny. Jest dobrze tolerowany przez organizm i bezpiecznie stosowany w różnych zastosowaniach medycznych i kosmetycznych.
Czy wiesz, że…?
Czy wiesz, że tkanka łączna w organizmie żywym ma tendencje do odwadniania się, co powoduje zmianę jej wiskoelastyczności. Konsekwencją tego jest zmniejszenie ślizgu powięziowego względem sąsiadujących tkanek. Przedłużenie się takiego stanu powoduje ból i zmniejszanie ruchomości części ciała. Jednym ze sposobów przeciwdziałania takim stanom jest właśnie wzbudzenie produkcji kwasu hialuronowego.
Manualne zwiększanie produkcji kwasu hialuronowego (HA) w organizmie jest trudne, ponieważ własna produkcja HA jest kontrolowana przez złożony zestaw mechanizmów, których nie da się tak łatwo manipulować.
Można próbować zwiększyć produkcję HA w swoim ciele, przestrzegając zdrowego stylu życia, w tym jedząc zrównoważoną dietę, uprawiając regularnie sport, utrzymując odpowiednie nawodnienie i unikając palenia tytoniu i nadmiernego spożycia alkoholu.
Przyjmowanie suplementów, takich jak glukozamina i chondroityna, może również pomóc w utrzymaniu produkcji HA w organizmie. Ważne jest jednak, aby skonsultować się z lekarzem lub specjalistą przed przyjmowaniem jakichkolwiek suplementów, ponieważ mogą one powodować interakcje z innymi przyjmowanymi lekami lub mogą być po prostu niebezpieczne.
Należy również pamiętać, że choć niektóre osoby mogą zwiększyć produkcję HA w swoim ciele, inne nie zauważą żadnych korzyści. Jeśli szukasz sposobu na zwiększenie ilości HA w swoim ciele, możesz rozważyć zastrzyki z kwasu podane przez lekarza. Zadziała to jednak raczej lokalnie.
Kwas Hialuronowy a fizjoterapia
Istnieje ograniczona ilość dowodów sugerujących, że fizjoterapia lub inne terapie manualne mogą bezpośrednio zwiększać produkcję kwasu hialuronowego (HA) w organizmie. Jednak te terapie mogą pośrednio wspierać produkcję HA, promując ogólne zdrowie i dobre samopoczucie.
Fizjoterapia może pomóc poprawić krążenie i zwiększyć przepływ krwi do zajętego obszaru, co może pomóc w promowaniu naprawy i regeneracji tkanek, w tym tkanek łącznych zawierających HA.
Terapie manualne, takie jak masaż, mobilizacja stawów i mobilizacja tkanek miękkich, mogą również pomóc zmniejszyć stan zapalny i ból oraz poprawić zakres ruchu stawów.
Warto pamiętać, że choć fizjoterapia lub inne terapie manualne mogą nie bezpośrednio zwiększać produkcję HA w organizmie, mogą być skuteczne w leczeniu stanów, związanych z niskimi poziomami HA, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów i inne bóle stawów.
Gdzie dowiem się jeszcze więcej?
Przede wszystkim zapraszamy Cię na pierwsze w Polsce szkolenie dotyczące Terapii Indukcją Mięśniowo-Powięziową, które prowadzone będzie przez autorów tej metody, światowej sławy naukowców i praktyków. Kończy się ono uzyskaniem międzynarodowego certyfikatu uznawanego na całym świecie. Pełen program i opis szkolenia znajdziesz na tej stronie
Kolejną opcją poszerzenia wiedzy na tematy związane z powięzią jest sympozjum o powięzi, które organizujemy raz w roku. Pełen program i opis Polish Fascia Symposium 2023 znajdziesz na tej stronie