Polish Fascia Symposium

Polish Fascia Symposium 2021

 • 3 dni pełne wykładów – wszystko w wersji ONLINE.
 • 12 światowej sławy prelegentów.
 • Wszystkie wykłady będą tłumaczone na język polski.
 • Dostęp do nagrania z 3 dni PFS na naszej platformie filmowej.
 • Termin: 1-3 października 2021

Zapraszamy każdego zainteresowanego tematem powięzi na najważniejsze wydarzenie skierowane do specjalistów z tego zakresu.

Prelegenci tegorocznego sympozjum to prawdziwe “crème de la crème” światowej klasy specjalistów zajmujących się powięzią i nie tylko.

Jeśli masz ochotę dowiedzieć się, czym aktualnie żyje wielki świat powięzi, zobaczyć wyjątkowe wizualizacje, uczyć się od specjalistów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, skorzystaj z rabatu i zapisz się już teraz!

Zobacz poniżej pełen harmonogram wykładów oraz zaproszonych przez nas prelegentów – HARMONOGRAM i PRELEGENCI

Opis

To już II edycja Polish Fascia Symposium w wersji online. Cieszymy się, że i tym razem mogliśmy zaprosić na to wydarzenie światowej klasy wykładowców, klinicystów i praktyków. To bez wątpienia wydarzenie, na którym nie może Cię zabraknąć!

Termin: 1-3 października 2021

Całe sympozjum będzie miało charakter ONLINE.
Zasiądziesz więc wygodnie w swoim skórzanym fotelu, ze szklaneczką ulubionego napoju, delektując się wypełnionym po brzegi programem i wykładami.

Zobacz, co otrzymujesz w cenie PFS 2021?

 • Zaproszenie na 3 dni pełne wykładów, tłumaczonych na język polski.
 • Możliwość zadawania pytań naszym Prelegentom na żywo.
 • Aż 6-miesięczny dostęp do nagrań wykładów wygłaszanych podczas PFS 2021.
 • Certyfikat potwierdzający uczestnictwo w Polish Fascia Symposium 2021.
 • BONUS w postaci rabatu -50% na pełen dostęp do nagrań z poprzedniej edycji PFS 2020 na naszej platformie VOD.

Program

 • Ważne! Nie musisz uczestniczyć w całym PFS 2021

  Obecność podczas Polish Fascia Symposium 2021 NIE jest obowiązkowa. Całość będzie dostępna dla wszystkich uczestników na naszej platformie VOD do późniejszego odtworzenia. Każdy z uczestników otrzyma 6-miesięczny dostęp do naszej platformy filmowej, gdzie po zalogowaniu na swoje konto, będzie mógł powtórzyć sobie wszystkie wykłady z każdego dnia PFS 2021. Dostep do nagrań jest w cenie i na każdym urządzeniu.

 • Dzień 1 Rozwiń i zobacz pełen program

  9:00-9:30
  Przywitanie uczestników Polish Fascia Symposium 2021.

  9:30-14:00
  Gil Hedley: “Sekcja zwłok – anatomia sekcyjna”.
  Gil Hedley zabierze nas w niezwykłą podróż wgłąb ludzkiego ciała. Będzie to bogata eksploracja każdej warstwy i tekstury. Gil z charakterystyczną dla niego dokładnością, przejdzie z nami przez skórę powierzchowną, powięź powierzchowną, powięź głęboką, mięśnie oraz trzewia. Wszystko pokaże na nieutrwalonym żeńskim cadaverze (niezabalsamowanych zwłokach) – cz I.

  14:00-15:00
  Przerwa obiadowa

  15:00-18:00
  Gil Hedley: “Sekcja zwłok – anatomia sekcyjna” – cz II.

  18:00-18:30
  Panel dyskusyjny z Gil Hedley. Zapraszamy uczestników PFS do wspólnej rozmowy.

  18:30-19:00
  Podsumowanie i zakończenie pierwszego dnia PFS 2021.

 • Dzień 2 Rozwiń i zobacz pełen program

  8:00-10:00
  Oficjalne otwarcie Polish Fascia Symposium 2021

  Andrzej Pilat oraz Martin Pilat: “Bóle krzyża i powięź piersiowo-lędźwiowa.”
  Obaj Prelegenci podzielą się z nami swoimi obserwacjami dotyczącymi znaczenia i powiązania powięzi piersiowo-lędźwiowej z bólami odcinka krzyżowego kręgosłupa.
  Będzie to 2-godzinne i bardzo szczegółowe omówienie powyższego tematu w zakresie teorii oraz praktyki.

  • Dowiemy się o trójkącie międzypowięziowym dolnym, który jest silnie powiązany z występowaniem bólów odcinka lędźwiowo-krzyżowego.
  • MIT™ (Myofascial Induction Therapy) w bólach krzyża – proces terapeutyczny struktur związanych z LIFT (Lumbar Interfascial Triangle).
  • Będziemy mieli okazję zobaczyć świetnie przygotowaną prezentację ze zdjęciami niezabalsamowanych zwłok.
  • Zaprezentowana zostanie również ciągłość procesu terapeutycznego wykorzystującego w praktyce powyższą teorię.

  Zapowiada się niezwykle ciekawy wykład, który zapoczątkuje sobotni poranek.

  10:00-11:00
  Ruth Duncan: “Zrozumieć ból”
  Podobnie jak w ubiegłym roku, Ruth pomoże nam zrozumieć fizjologię bólu. Opowie nam o najnowszych doniesieniach naukowych związanych z procesem powstawania bólu, jego wpływu na nasz organizm i sposobach radzenia sobie z nim w terapii. Będzie to kontynuacja i rozwinięcie tematu jej wykładu z PFS 2020. Pamiętając jej zeszłoroczne wystąpienie, jesteśmy pewni, że będzie to prawdziwy majstersztyk w wykonaniu światowej klasy specjalisty.

  11:00-12:00
  Daniel Lawrence: “Rwa kulszowa- fakty związane z rwą kulszową, co możemy a czego nie powinniśmy robić podczas terapii.”
  Daniel przedstawi opartą na badaniach naukowych kolekcję bardzo praktycznych podejść terapeutycznych. Przeanalizuje rwę kulszową oraz terapię manualną – omówi, co powinno się robić na poszczególnych etapach terapii i jakie techniki neuromobilizacji są najbardziej efektywne.

  12:00-13:30
  Przerwa Obiadowa

  13:30-14:30
  Grzegorz Jędrzejewski: “Integracja Strukturalna w świetle praktyki opartej na faktach.”
  Grzegorz opowie o najnowszych doniesieniach naukowych oraz przybliży mechanizmy oparte o somatykę oraz o psychologię w Integracji Strukturalnej. Będzie to niewątpliwie ciekawa, a jednocześnie ugruntowana w tzw. “evidence based practice” wiedza o Integracji Strukturalnej, którą doceni każdy uczestnik tegorocznego PFS 2021.

  14:30-15:30
  Daniel Bienenfeld: “Edukacja ruchowa zmieniająca życie”.
  Będzie to wstęp do edukacji ruchowej. Daniel nauczy nas wykorzystywać ją na sobie oraz naszych klientach. Pokaże nam jak nauczać ćwiczeń związanych ze świadomością ruchu, tak aby dawały on długotrwałe efekty. Zapewnia nas, że to będzie wspaniała przygoda.
  Znając Daniela od tak wielu lat, my mu wierzymy!

  15:30-16:30
  Tomasz Zagórski: “Uwalnianie mięśniowo-powięziowe w wodzie (MRW) – nowy wymiar pracy strukturalnej”.
  Wykład w sposób praktyczny przedstawi fizyczne właściwości wody w kontekście wpływu na fizjologię i biomechanikę ciała oraz diagnostykę i proces terapii. Omówione zostaną założenia koncepcji, pozycje pracy z pacjentem oraz wykorzystywane narzędzia, jak również korzyści i ograniczenia praktycznego zastosowania MRW dla różnych grup pacjentów. Będzie to niewątpliwie inspiracja do dalszego eksplorowania tematu możliwości terapeutycznych wody.

  16:30-17:00
  Podsumowanie i zakończenie drugiego dnia PFS 2021.

 • Dzień 3 Rozwiń i zobacz pełen program

  9:00-10:00
  Aubrey Gowing: “Problem z piszczelami”.
  Po bardzo udanym wystąpieniu (“paradoks mięśnia gruszkowatego”) w zeszłorocznym PFS 2020, Aubrey przyjął nasze zaproszenie na tegoroczne PFS 2021. Opowie nam o zaburzeniach, różnego rodzaju stanach chorobowych w obrębie piszczeli. Omówi struktury i urazy tej okolicy, które poddajemy terapii. Skupi się na podstawowych celach terapeutycznych, procesie badania, terapii tkanek miękkich,  mobilizacji stawów, a także stretchingu. Zakończy bardzo mocno celowanym zadaniem domowym dla klienta. Także Aubrey, tj. zawsze- same konkrety, świetnie zaprezentowane i podane w bardzo przystępnej formie. Z tak przekazanej wiedzy można korzystać zaraz po naszym sympozjum.

  10:00-11:30
  Gil Hedley: “Powięź opłucnowa i osierdziowa”.

  11:30-12-45
  Gil Hedley: “W jaki sposób obrazy mikroskopowe powięzi wpływają na moje rozumienie anatomii powięzi”.

  12:45-13:45
  Gil Hedley: “Sedno sprawy”.

  13:45-15:00
  Przerwa Obiadowa

  15:00-16.00
  Art Riggs: “Płynna zintegrowana praca z ciałem”.

  16:00-16:45
  Alastair McLoughlin: “Ludzka strona blizn”.
  Alastair podczas tego wykładu postawi mocno na konkrety. Przedstawi badania naukowe dotyczące blizny jako istotnego czynnika, który może powodować brak poprawy stanu klinicznego pacjenta. Nawiazując do definicji i biomechaniki blizny, przejdzie do jej powiązania z Zespołem Skrzyżowaniu Górnego Jandy. Silnie zaznaczy oprócz aspektu fizycznego, również aspekt społeczny i emocjonalny blizny, które mogą manifestować się na różne sposoby:

  • traumatyczne przeżycie,
  • zbawienny zabieg ratowania życia,
  • czynnik ograniczający współżycie małżeńskie,
  • powód do odczuwania wstydu,
  • czynnik odpowiadający za brak poczucia spójności ciała.

  To będzie niezwykła uczta dla osób zainteresowanych tematem blizn.

  16:45-17:45
  Marius Strydom: “Percepcja poprzez powięź”.
  Ten wykład jest praktyczną kontynuacją wykładu z poprzedniego roku. Dotyczy percepcji odbieranej poprzez powięź. Marius bardzo dokładnie, i jak to ma w zwyczaju, zwracając uwagę na każde słowo, opowie nam o tym, w jaki sposób manualnie wpłynąć na takie zaburzenia jak:

  • zaburzenia odczuwania granic swojego ciała
  • zaburzenia w reakcji na bodźce zewnętrzne np. wygórowany ból.

  Niektóre zakończenia nerwowe będące w powięzi mogą się zachowywać jak proprioreceptory, a więc praca z powięzią będzie dostarczała też informacji o ułożeniu naszego ciała w przestrzeni. Podczas prezentacji Marius zaprezentuje demo pracy z pacjentem, którą jednocześnie szeroko omówi i wyjaśni mechanizmy, które sam stosuje. Czeka nas więc niezwykle praktyczny trening z Certyfikowanym Zaawansowanym Rolferem®

  17:45-18:00
  Podsumowanie i zakończenie trzeciego i ostatniego dnia Polish Fascia Symposium 2021.

Najczęsciej zadawane pytania

 • Czy otrzymam jakiś certyfikat?

  Tak, podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku, zaraz po zakończonym PFS 2021, będziemy wysyłać certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w Polish Fascia Symposium 2021. Certyfikaty wydajemy zarówno w języku polskim i angielskim. Nie zaszkodzi, a może się przydać. Wiemy, jak jest!

 • Czy wykłady będą tłumaczone na język polski?

  Tak, wszystkie wykłady prezentowane przez Prelegentów zagranicznych, będą tłumaczone na język polski. Będzie również możliwość zadawania pytań na żywo naszym Prelegentom. Każde pytanie oraz odpowiedź będziemy tłumaczyć na język polski.

 • Czy muszę uczestniczyć w całym Sympozjum?

  Nie ma takiego obowiązku. Każdy uczestnik otrzyma pełen dostęp do wykładów wygłaszanych podczas PFS 2021.

  Będą one dostępne na naszej platformie VOD przez 6 miesięcy. Będzie więc możliwość ponownego obejrzenia wystąpień wszystkich naszych Prelegentów.

  Dostęp jest oczywiście w cenie, bez dodatkowych opłat i możliwy do odtworzenia na każdym urządzeniu.

Prelegenci

Andrzej Pilat
Więcej
Andrzej Pilat
Gil Hedley
Więcej
Gil Hedley
Martin Pilat
Więcej
Martin Pilat
Ruth Duncan
Więcej
Ruth Duncan
Aubrey Gowing
Więcej
Aubrey Gowing
Daniel Lawrence
Więcej
Daniel Lawrence
Daniel Bienenfeld
Więcej
Daniel Bienenfeld
Art Riggs
Więcej
Art Riggs
Grzegorz Jędrzejewski
Więcej
Grzegorz Jędrzejewski
Tomasz Zagórski
Więcej
Tomasz Zagórski
Marius Strydom
Więcej
Marius Strydom
Alastair McLoughlin
Więcej
Alastair McLoughlin

Opinie o PFS

Zebrać tylu wyśmienitych wykładowców w jednym miejscu to naprawdę wyczyn!

Maria

Po trzecim dniu myślałem, że odlecę w kosmos po takiej ilości wiedzy.

Robert

To była prawdziwa powięziowa petarda!

Caren

W 2020 roku nie było nigdzie lepszej konferencji online. Merci beaucoup!

Alexandre

Bardzo inspirujące wykłady. Świetne prezentacje. Jestem zachwycona.

Sarah

Prezentacja o pracy z bliznami sprawiła, że miałam łzy w oczach. Dziękuję!

Jessica

Jak dla mnie najlepsza konfa o powięzi ever!

Andrzej

To było niesamowite wydarzenie. Dzięki za tak wielką dawkę wiedzy!

Kasia

Uwielbiam te wizualizacje przy omawianiu blizny. To jest wręcz niewiarygodne…

Kate

Jeśli kolejna edycja PFS będzie taka jak w 2020r. to już zgłaszam swoją obecność!

Sławek

Zaproszenia od naszych prelegentów

Zobacz jak było rok temu!

- 3 dni pełne wykładów (tłumaczone na język polski).
- 25 prelegentów z całego świata, opowiadających o swoim doświadczeniu, wypracowanych technikach, sposobach terapii, najświeższych odkryciach.
- Żywe dyskusje w trakcie oraz po każdym wykładzie.

Ależ to był 3-dniowy weekend!
To było dla nas wielkie wyzwanie, ale i wielka przyjemność. Tym większa, że już w trakcie sympozjum otrzymywaliśmy zarówno od uczestników, jak i od zaproszonych przez nas wykładowców bardzo pozytywny feed-back.

To 3-dniowe spotkanie naukowe, którego forma online umożliwiła naukę na żywo od “światowej śmietanki” ekspertów zajmujących się szeroko pojętą powięzią.

PSF 2020 był pierwszym w Polsce tego typu wydarzeniem online.
Spotkał się z ogromnym zainteresowaniem wśród wielu fanów powięzi z całego świata. Była to fantastyczna okazja zobaczenia się i wymiany doświadczeń pomiędzy polskimi i zagranicznymi fizjoterapeutami, masażystami, terapeutami zajmującymi się na co dzień ludzkim ciałem.

Zobacz poniżej, kto uczestniczył jako prelegent w Polish Fascia Symposium 2020 i z jakim tematem wykładu występował:

 • Dzień 1 Zobacz program i prelegentów

  Poniższe 6 wykładów to cały pierwszy dzień Polish Fascia Symposium 2020. Zawiera ponad 10 godzin nagrań zaproszonych prelegentów – światowej klasy wykładowców i specjalistów w swoich dziedzinach. Zobacz poniżej jakie tematy były poruszane w pierwszym dniu PFS:

  1. Clara Fagioli
   “Powięź: aspekty anatomiczne i fizjologiczne oraz ich znaczenie kliniczne”
  2. Aleš Urbanczik, Bert Schmitz, Cornelia Studer
   “Integracja strukturalna – przekazywanie doświadczenia 3 pokolenia praktyków SI omawiają swoje motywacje do wyboru tego zawodu”
  3. Paweł Korman
   “Punkty spustowe w kontekście powięziowym”
  4. Magdalena Nowak
   “Wykorzystanie Pilatesu w pracy z tkanką łączną”
  5. Gregor Comploi
   “Zmiany wywołane terapią powięzi”
  6. David Blow
   “Taping Nerwowo-mięśniowy: metodologia tapingu dekompresyjnego poprawiająca krążenie krwi i dotlenienie tkanek”
 • Dzień 2 Zobacz program i prelegentów

  Poniższe 9 wykładów to cały drugi dzień PFS 2020. Zawiera ponad 8 godzin nagrań zaproszonych prelegentów.
  Zobacz poniżej tematy poruszane w drugim dniu PFS:

  1. Andrzej Pilat
   “Powięź, ruch i obciążenia mechaniczne – postępy naukowe”
  2. Konstantinos Fousekis
   “Połączenia powięziowe w dysfunkcjach mięśniowo-szkieletowych: jakie są dowody?”
  3. Vita Mozuraitiene
   “Stawy skroniowo-żuchwowe od funkcji do lokalnych i globalnych zaburzeń w organizmie”
  4. Ruth Duncan
   “Zrozumieć ból”
  5. Ana Barretxeguren
   “Istota oddechu”
  6. Catherine Ryan
   “Terapia blizn. Zastosowanie badań naukowych w praktyce klinicznej”
  7. Marjorie Brook
   “Blizny: W lini napięcia”
  8. Alastair McLoughlin
   “Blizna – jej wpływ na powięź i poza nią…”
  9. Marty Morales
   “Tkanka łączna w filozofii Integracji Strukturalnej.”
   “Podstawy koncepcji i rozumowanie w Morales Method of Structural Integration.”
 • Dzień 3 Zobacz program i prelegentów

  Poniższe 8 wykładów to cały trzeci dzień PFS 2020. Zawiera ponad 7 godzin nagrań zaproszonych prelegentów.
  Zobacz poniżej tematy poruszane w ostatnim, trzecim dniu PFS:

  1. Aubrey Gowing
   “Paradoks mięśnia gruszkowatego – najbardziej przereklamowany i niedoceniany mięsień ciała”
  2. Joseph Schwartz
   “Jak powięż i tkanka łączna odnoszą się do 5 głównych łańcuchów kinetycznych”
  3. Daniel Lawrence
   “Skuteczne leczenie ścięgien- co jest ważne? Podstawowe koncepcje i aktualizacje dowodów dla prawdziwych terapeutów”
  4. Marius Strydom
   “Powieź i percepcja. Wykorzystanie indywidualnej struktury percepcji w terapii łącznotkankowej”
  5. Til Luchau
   “Praca z migrenami”
  6. Julian Baker
   „Anatomia 21 wieku”
  7. Daniel Bienenfeld
   “Oswoić tygrysa” – uwalnianie emocji z powięzi.
  8. Art Riggs
   “Balansowanie miednicy”

Wszystkie wykłady są dostępne na naszej platformie VOD w wersji oryginalnej oraz przetłumaczone na język polski.

Możesz do nich wracać w dowolnym momencie i kiedy tylko zechcesz. Dostajesz więc dostęp do PFS 2020 całkowicie bezterminowo i bez żadnych ograniczeń.

Możliwość zakupienia dostępu do nagrań z 3 dni PFS 2020 w niższej cenie (-50%), jest przewidziana tylko dla uczestników PFS 2021. Taka opcja pojawi się w momencie zakupu biletu na tegoroczny PFS 2021.

Zobacz PFS 2020

Co dostajesz jako uczestnik PFS 2021?

 • 3 DNI PEŁNE WYKŁADÓW

  Otrzymasz od nas zaproszenie do uczestniczenia na żywo w 3 dniach Polish Fascia Sympozjum. Będziemy się widzieć przez 3 dni wypełnione po brzegi wykładami. Oczywiście wszystkie wykłady będą tłumaczone na język polski. Będziesz mieć możliwość zadawania pytań na żywo naszym Prelegentom. 

 • NAGRANIE PEŁNYCH 3 DNI PFS 2021

  Otrzymasz dostęp do nagrania wykładów wygłaszanych podczas PFS 2021. Nagranie to będzie dostępne na naszej platformie VOD przez 6 miesięcy.
  Będziesz mieć więc możliwość ponownego obejrzenia wszystkich wystąpień. Dostęp jest w cenie, bez dodatkowych opłat i na każdym Twoim urządzeniu.

 • CERTYFIKAT

  Otrzymasz certyfikat potwierdzający uczestnictwo w Polish Fascia Symposium 2021. Certyfikat wydajemy zarówno w j. polskim, jak i j. angielskim. Nie zaszkodzi, a może się przydać. Wiemy, jak jest!

 • BONUS >> RABAT -50% NA PFS 2020

  Każdy kto zakupi uczestnictwo w PFS 2021, otrzyma specjalny, bo aż 50% rabat na pełen dostęp do nagrań z poprzedniej edycji PFS 2020. Możliwość zakupu w niższej cenie pojawi się podczas zakupu biletu na tegoroczny PFS 2021.

Partnerzy

Do PFS 2021 pozostało:

dni
godz
min
sek

SKORZYSTAJ
Z RABATU

Cena
free