Szkolenia rozwijające
Diagnostyka ortopedyczna w fizjoterapii. Testy kliniczne.
Zapraszamy na 2-dniowe szkolenie z wykorzystania testów klinicznych w procesie diagnozowanie pacjenta.
Celem szkolenia jest zdobycie umiejętności wykonywania, interpretacji i właściwego doboru testów klinicznych i ortopedycznych w celu dokładnej diagnozy dysfunkcji pacjentów, na podstawie której podejmowana jest decyzja o prowadzonej terapii.
- Lecz skuteczniej swoich pacjentów.
- Minimalizuj ryzyko pracy z pacjentami, którzy powinni zostać skierowani do innych specjalistów.
- Naucz się jak podnieść efektywność prowadzonej terapii.
Kurs ma charakter praktyczny.
Większość czasu przeznaczona będzie na naukę wykonywania i właściwej interpretacji testów klinicznych. Teoria poparta będzie przykładami klinicznymi, wraz o omówieniem anatomii, fizjologii, USG, RTG, MRI.
Prowadzącym szkolenie jest Dariusz Ciborowski – Fizjoterapeuta, Terapeuta manualny, Certyfikowany Terapeuta Metody Fascial Manipulation wg Stecco. Jest on autorem książki „Testy kliniczne w fizjoterapii. Badanie narządu ruchu”, o której piszemy poniżej.
Opis
- Wiedza zdobyta na kursie “Diagnostyka ortopedyczna w fizjoterapii. Testy kliniczne.” pozwoli samodzielnie określić potencjalne źródło problemów pacjenta i skutecznie dobrać odpowiednie postępowanie terapeutyczne.
- Kursanci poznają podstawy praktyczne i teoretyczne ponad 100 testów klinicznych dla każdej części ciała. Uczestnicy zdobędą wiedzę w zakresie różnicowania ostrych i przewlekłych dysfunkcji kręgosłupa i stawów obwodowych, urazów neurologicznych i ortopedycznych.
- Podczas kursu omówiona zostanie anatomia i fizjologia najczęstszych dysfunkcji wraz z omówieniem badań naukowych i badań obrazowych. W niektórych przypadkach prowadzący wykona badanie USG w czasie rzeczywistym w celu dokładniejszej oceny testowanych tkanek.
- Dokładna diagnostyka ortopedyczna w fizjoterapii oparta o wiarygodne testy jest podstawą pracy każdego fizjoterapeuty. Możliwość zawężenia hipotez podczas badania daje możliwość precyzyjnego dobrania techniki i miejsca leczenia. Niniejszy kurs pozwala nabyć umiejętności, dzięki którym leczenie dolegliwości bólowych kręgosłupa i stawów, urazów sportowych, neurologicznych oraz powypadkowych będzie dokładne i szybsze. Zaoszczędzi to czas pacjenta i pozwoli na szybszy powrót do pełnej sprawności.
- Podczas szkolenia omówione zostaną sytuacje, w których konieczne może być odesłanie pacjenta do innego specjalisty, także w celu wykonania dalszej diagnostyki obrazowej.
- Jest to jedyny kurs w Polsce, na którym omawiane są grupy testów klinicznych i nauczane jest w jaki sposób łączyć testy w kombinacje, aby znacząco podnieść ich skuteczność.
Jakie są korzyści po ukończeniu kursu?
- Nauczysz się wykorzystywać potencjał testów klinicznych i wykonasz dokładniejsze badanie
- Nauczysz się stosować grupy testów klinicznych i poznasz zasady budowania skutecznych baterii testów
- Skuteczniej określisz źródło dolegliwości pacjenta
- Precyzyjnie dobierzesz techniki i metody pracy z pacjentem
- Zyskasz narzędzie do oceny przeciwskazań to pracy z pacjentem
- Poznasz wartość kliniczną testów i będziesz umiał wybrać te najskuteczniejsze
Co wyróżnia to szkolenie?
- Na kursie omawiane jest 19 gotowych grup testów klinicznych co znacznie skraca czas badania pacjenta i podnosi dokładność diagnozy
- Kursanci otrzymają skrypty z przedstawioną wartością kliniczną testów. Pozwala to na wybór najskuteczniejszych testów dla konkretnych dysfunkcji
- Uczestnicy uczą się wykonania, interpretacji i podstaw fizjologicznych i anatomicznych testów klinicznych dla kilkudziesięciu patologii dla każdej części ciała
- Wyjaśnienie części mechanizmów działania testów odbywa się przy wykorzystaniu USG
- Kursanci wykonają samodzielne badanie na podstawie autentycznych przypadków klinicznych
Dla kogo jest ten kurs?
- Fizjoterapeuci
- Osteopaci
- Studenci fizjoterapii i kierunków medycznych
- Chiropraktycy
- Masażyści
- Trenerzy personalni
Dariusz Ciborowski jest autorem książki, znanej nie tylko studentom fizjoterapii, ale również doświadczonym specjalistom. Sami często po nią sięgamy, mając głębokie przeświadczenie, że prawidłowa diagnoza jest kluczem do skutecznego leczenia i sukcesu w prowadzonej terapii.
Jest ona do kupienia w naszym sklepie w specjalnej, promocyjnej cenie.
„Testy kliniczne w fizjoterapii. Badanie narządu ruchu” to książka zawierająca ponad 250 najskuteczniejszych wg. autora testów klinicznych. Pokazane jest w niej prawidłowe wykonanie testów dla każdej części ludzkiego ciała.
Zawiera ona więc wszystko, co musisz wiedzieć o skutecznym diagnozowaniu pacjentów, prawidłowym określaniu przeciwwskazań do terapii i wyborze właściwej metody terapii. Można ją nabyć TUTAJ (zapewniamy darmową przesyłkę).
Program
- Dzień 1 CZĘŚĆ TEORETYCZNA
9:00 – 18:00
- Wstęp do testów klinicznych
- Podstawowe zagadnienia dotyczące testów klinicznych
- Czułość i swoistość
- Predictive value, likelihood ratio – jak czytać wyniki badań
- Epidemiologia i symptomy. Lejek diagnostyczny
- Rzetelność i powtarzalność
- Zasada Spin i Snout
- Wartość kliniczna testów, testy ciekawe a testy wartościowe
- Grupy testów (clustery, baterie)
- Kiedy odsyłać pacjenta do innego specjalisty? Przeciwwskazania
- Dzień 1 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA
9:00 – 18:00
Testy kliniczne – praktyka:- ręka i nadgarstek (m.in. TFCC, cieśń nadgarstka, tendinopatie, niestabilności, badanie ukrwienia, zwyrodnienia, neuropatie)
- łokieć (m.in. łokieć tenisisty, golfisty, niestabilność, zespoły uciskowe, uszkodzenia dystalne bicepsa)
- bark (m.in. uszkodzenia i tendinopatie stożka rotatorów, dyskineza łopatki, SLAP, cieśń podbarkowa, LHBT uszkodzenia proksymalne bicepsa, niestabilności, ocena obrąbka, staw barkowo-obojczykowy ACJ, bark zamrożony, neuropatie)
- kręgosłup szyjny (radikulopatia, neuropatie)
- kręgosłup piersiowy (TOS, złamania)
- kręgosłup lędźwiowy (radikulopatia, stenoza, ocena funkcjonalna)
- grupy testów i wartość kliniczna
- przypadki kliniczne – omówienie badań obrazowych
- Dzień 2 CZĘŚĆ TEORETYCZNA
9:00 – 15:00
- Wpływ tendinopatii na wynik testu
- Wpływ zwyrodnień na wynik testu
- Wpływ złamań na wynik testu
- Jakie patologie wykryjemy za pomocą testów
- Jakie tkanki możemy badać za pomocą testów
- Ocena testowanych tkanek podczas badania USG
- Fazy gojenia się tkanek a wynik testu
- Uraz ostry a uraz przewlekły i różnice w badaniu
- Czy wiek ma znaczenie?
- Dzień 2 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA
9:00 – 15:00
Testy kliniczne:- staw krzyżowo-biodrowy
- staw biodrowy (m.in. ocena funkcjonalna, niestabilność, Tendinopatia GTPS i ocena mięśni głębokich, ITBS, FAI i uszkodzenia obrąbkowe, zwyrodnienia)
- kolano (m.in. więzadła ACL, PCL i więzadła poboczne, ocena łąkotki, zespół bólowy rzepki, niestabilności, obrzęk stawu, tendinopatia więzadła rzepki)
- staw skokowy i stopa (m.in. uszkodzenia więzozrostu, ostroga piętowa, rozcięgno podeszwowe, ATFL i skręcenie stawu skokowego, AITFL, neuropatie, ścięgno Achillesa, Konflikt stawu skokowego)
- przypadki kliniczne i samodzielne wykonanie testów na wybranych przypadkach