Kurs przeznaczony jest dla fizjoterapeutów oraz studentów fizjoterapii chcących zdobyć i pogłębić swoja wiedzę z zakresu anatomii palpacyjnej, biomechaniki, diagnostyki ortopedycznej, mobilizacji stawu, postępowania operacyjnego i zachowawczego w obrębie stawu skokowego i stopy.
W trakcie kursu uczestnicy otrzymają konkretne narzędzia terapeutyczne, które mogą bezpośrednio przenieść na pracę z pacjentem. W tym celu uczestnik nauczy się całego szeregu technik z zakresu terapii manualnej oraz osteopatii.
Fundamentem szkolenia jest dokładna diagnostyka oparta na międzynarodowych standardach ortopedycznych. Wiedza, która otrzymasz w trakcie szkolenia pozwoli ci lepiej zrozumieć i leczyć pacjentów, którzy trafiają do twojego gabinetu.
TERMIN SZKOLENIA: 15-16.06.2019
PLAN SZKOLENIA:
Dzień I
08:00-09:30 – Palpacja
09:30-09:45 – przerwa kawowa
09:45-11:15 – biomechanika, reguła wklęsło-wypukła, ślizg, toczenie, translacja, trakcja
11:15-11:30 – przerwa kawowa
11:30-13:00 – techniki mobilizacyjne – terapia manualna, techniki osteopatyczne i powięziowe
13:00-14:00 – przerwa obiadowa
14:00-15:30 – testy ortopedyczne, Ottawa Ankle Rulles, możliwe schorzenia w obrębie stopy
Dzień II
08:00-09:30 – Postępowanie po urazach więzadłowych, leczenie zachowawcze i operacyjne
09:30-09:45 – przerwa kawowa
09:45-11:15 – Postępowanie po urazach więzadłowych, rekonstrukcja Achilles oraz złamanie trójkostkowe
11:15-11:30 – przerwa kawowa
11:30-13:00 – Entezopatie w obrębie stopy i stawu skokowego, niewydolność więzadłowa
13:00-14:00 – przerwa obiadowa
14:00-15:30 – Metoda FAST oraz powtórzenie na konkretnych przykładach klinicznych
16h szkoleniowych
Cele kursu:
Celem kursu jest dostarczenia uczestnikom konkretnych narzędzi diagnostyczno-terapeutycznych, które w bezpośredni sposób przeniosą na pracę pacjentem. Fundamentem szkolenia jest dokładna diagnostyka, anatomia palpacyjna a także wybrane techniki terapii manualnej i osteopatii
Na kursie nauczysz się:
– precyzyjnej palpacji: mięśni, ścięgien, więzadeł, nerwów, kości w obrębie stawu skokowego i stopy
– biomechaniki oraz podstaw terapii manualnej i technik osteopatycznych
– poznamy najczęstsze urazy i schorzenia w obrębie stawu skokowego i stopy
– diagnostyki ortopedycznej na podstawie międzynarodowych standardów
– technik stawowych (mobilizacji stawu z zakresu terapii manualnej oraz technik osteopatycznych) – przydatnych w przypadku utraty zakresu ruchomości
– ćwiczeń, treningu propriocepcji, oraz autoterapii w konkretnych przypadkach klinicznych
– protokołów fizjoterapeutycznych w przypadku najczęstszych urazów (uszkodzenia więzadłowe, rekonstrukcja ścięgna Achillesa, złamanie trój kostkowe) – leczenie operacyjne oraz zachowawcze.
INSTRUKTORZY:
mgr Dawid Andrzejewski
Fizjoterapeuta, terapeuta manualny z wieloletnim doświadczeniem praktykujący w prywatnym centrum rehabilitacji specjalistycznej w Bydgoszczy. W swojej pracy stosuje wiele metod terapeutycznym w tym techniki ostopatyczne.
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu oraz student 4 roku osteopatii w Polskiej Akademii Osteopatii OSTEON.
mgr Bartosz Zieliński
Fizjoterapeuta, terapeuta manualny swój warsztat ortopedyczny zdobywał min. w KKS Lechu Poznań. Specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej oraz traumatologii sportowej. Uczestnik wielu szkoleń z zakresu terapii manualnej, diagnostyki ortopedycznej oraz Polskiej Akademii Osteopatii Osteon. Doświadczenie dydaktyczne zdobywał podczas prowadzenia z zajęć dla studentów Poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego w ramach przedmiotu „pracy z ciałem”