Encyklopedia MTG

Wszystkie A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ź Ż

Bóle klatki piersiowej i piersi

Klatka piersiowa to miejsce, gdzie znajdują się takie narządy wewnętrzne jak płuca i serce, a także mają w niej swój przebieg drogi oddechowe, a także najważniejsze dla prawidłowego funkcjonowania naczynia i nerwy. Tak delikatne i niezbędne do życia struktury muszą być dobrze chronione. Rolę takiego pancerza w tym przypadku pełnią żebra, które stanowią boczne ściany klatki piersiowej. Od przodu jest ona ograniczona przez mostek, a od tyłu przez trzony kręgów piersiowych. W jej okolicy łączą się również kręgi z żebrami oraz żebra z mostkiem.

Poza tym całość klatki piersiowej jest dobrze otoczona przez mięśnie, do których zaliczamy:

  • mięśnie piersiowe (większe i mniejsze),
  • mięsień zębaty przedni,
  • mięsień podobojczykowy,
  • mięśnie międzyżebrowe (wewnętrzne i zewnętrzne),
  • mięśnie podżebrowe,
  • mięsień poprzeczny klatki piersiowej,
  • przeponę.

Bóle klatki piersiowej – występowanie

Bóle klatki piersiowej występowanieJeżeli słyszymy o bólu w klatce piersiowej to zazwyczaj pierwszą myślą jest zawał mięśnia sercowego. Jednak jak można zauważyć z powyższego opisu, w jej obrębie znajduje się bardzo duża liczba struktur, które mogą powodować dolegliwości bólowe. Od zmian w stawach, ucisków nerwów, po bóle piersi u kobiet związane z hormonami, a także wynikających z uszkodzeń mięśniowych.

Przyczyna dolegliwości zgłaszanych w odcinku piersiowych może być również zlokalizowana w innych partiach kręgosłupa, np. w odcinku szyjnym, lub wynikać ze złamań czy stanów zapalnych.
Przed przystąpieniem do terapii należy przeprowadzić dokładną diagnostykę i wykluczyć tak zwane czerwone flagi (złamania, nowotwory, infekcje, zawał serca). W trakcie badania przedmiotowego należy zbadać zakres ruchomości odcinka piersiowego, napięcie mięśni w obrębie kręgosłupa piersiowego oraz klatki piersiowej, a także zwrócić uwagę na to, czy objawy promieniują, np. do kończyny górnej.

Pojawiające się z przodu klatki piersiowej bóle często w okolicy połączeń mostka z żebrami mogą być spowodowane zapaleniem stawów mostkowo- żebrowych tzw. zespół Tietz’a. Na skutek tej choroby pojawia się ból podczas palpacji mostka, głębokiego oddychania, a także kaszlu. Ograniczone również mogą być ruchy tułowia oraz kończyny górnej. Leczenie obejmuje stosowanie leków przeciwbólowych i odpoczynek. Z zakresu fizjoterapii można zastosować zimne okłady, a gdy stan zapalny ustąpi wprowadza się ćwiczenia rozciągające mięsień piersiowy większy, zwiększające zakres ruchomości oraz terapię manualną.

Bóle opasające klatkę piersiową, dające zaostrzenia w momencie pełnego wdechu lub wydechu to prawdopodobnie wynik neuralgii międzyżebrowych, która spowodowana jest uszkodzeniem nerwów międzyżebrowych. Spowodowane może to być przez urazy czy półpasiec, ale zdarzają się przypadki idiopatycznych neuralgii. Pacjent będzie skarżył się na kłujący ból w obrębie klatki piersiowej, który może być zaostrzany przez zimno lub stresujące sytuacje. Charakterystyczne również będą duszność oraz tkliwość mięśni międzyżebrowych podczas palpacji. Postępowanie terapeutyczne będzie obejmowało stosowanie leków przeciwbólowych oraz rehabilitację.

Bóle klatki piersiowej – postępowanie

Bóle piersi u kobiet poza zmianami hormonalnymi opisywanymi jako czynnik wywołujący ból, należy zwrócić uwagę na powierzchnie styku mięśni piersiowych, pomiędzy którymi przechodzi większa część naczyń krwionośnych, nerwowych i limfatycznych. Jeżeli mięśnie są zbyt napięte będą powodowały uwięźnięcie powyższych struktur. Dlatego w terapii należy zastosować techniki rozluźniające, np. PIR lub terapię punktów spustowych. Dodatkowo zaleca się ćwiczenia rozciągające oraz wprowadza podstawy ergonomii. Dobre efekty przynosi również terapia narzędziowa IASTM.

Postępowanie terapeutyczne w bólach klatki piersiowej powinno zacząć się od dokładnej diagnostyki, a samo leczenie zależy od tego, która ze struktur jest źródłem bólu. Jeżeli przyczyną dolegliwości są stawy i dysfunkcje żeber fizjoterapia polega na mobilizacji połączeń żeber z mostkiem oraz odzyskaniu pełnej mobilności żeber.

Największe efekty przynosi zastosowanie oscylacyjnych technik mobilizacyjnych, które powodują zwiększenie ruchomości odcinka piersiowego kręgosłupa. Poza tym ważne jest opracowanie indywidualnego planu ćwiczeń dla pacjenta z uwzględnieniem ćwiczeń poprawiających zakres ruchomości i wzmacniających mięśnie. Oprócz tego terapeuta opracowuje mięśnie międzyżebrowe, a także mięsień piersiowy mniejszy i większy oraz powięź klatki piersiowej.

Wiele z dysfunkcji odcinka piersiowego kręgosłupa wynika z siedzącego trybu życia, który w dzisiejszych czasach prowadzi coraz więcej osób. Również towarzyszący życiu codziennemu stres wpływa na rozwój tych schorzeń. Dlatego oprócz indywidualnej terapii i programu ćwiczeń, bardzo ważna jest edukacja pacjenta i podkreślenie znaczenia przyjmowania ergonomicznej postawy ciała i podejmowania aktywności fizycznej.

    Zobacz również