Co znajdziesz w artykule?
Jako fizjoterapeuci, osteopaci i integratorzy strukturalni z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem klinicznym, praktycznie każdego dnia pracujemy z bólami klatki piersiowej. W poniższym artykule przedstawiamy jedynie wycinek naszej wiedzy. W o wiele szerszym zakresie (diagnostyka oraz klinika) zajmujemy się tym tematem podczas naszego kursu Masażu Tkanek Głębokich, do którego serdecznie zachęcamy wszystkich terapeutów (również studentów).
Klatka piersiowa – położenie i budowa
Klatka piersiowa to miejsce, gdzie znajdują się takie narządy wewnętrzne jak płuca i serce, a także mają w niej swój przebieg drogi oddechowe, a także najważniejsze dla prawidłowego funkcjonowania naczynia i nerwy. Tak delikatne i niezbędne do życia struktury muszą być dobrze chronione. Rolę takiego pancerza w tym przypadku pełnią żebra, które stanowią boczne ściany klatki piersiowej. Od przodu jest ona ograniczona przez mostek, a od tyłu przez trzony kręgów piersiowych. W jej okolicy łączą się również kręgi z żebrami oraz żebra z mostkiem.
Poza tym całość klatki piersiowej jest dobrze otoczona przez mięśnie, do których zaliczamy:
- mięśnie piersiowe (większe i mniejsze),
- mięsień zębaty przedni,
- mięsień podobojczykowy,
- mięśnie międzyżebrowe (wewnętrzne i zewnętrzne),
- mięśnie podżebrowe,
- mięsień poprzeczny klatki piersiowej,
- przeponę.
Ból klatki piersiowej – co oznacza
Jeżeli słyszymy o bólu w klatce piersiowej to zazwyczaj pierwszą myślą jest zawał mięśnia sercowego. Jednak jak można zauważyć z powyższego opisu, w jej obrębie znajduje się bardzo duża liczba struktur, które mogą powodować dolegliwości bólowe. Od zmian w stawach, ucisków nerwów, po bóle piersi u kobiet związane z hormonami, a także wynikających z uszkodzeń mięśniowych.
Przyczyna dolegliwości zgłaszanych w odcinku piersiowych może być również zlokalizowana w innych partiach kręgosłupa, np. w odcinku szyjnym, lub wynikać ze złamań czy stanów zapalnych.
Przed przystąpieniem do terapii należy przeprowadzić dokładną diagnostykę i wykluczyć tak zwane czerwone flagi (złamania, nowotwory, infekcje, zawał serca). W trakcie badania przedmiotowego należy zbadać zakres ruchomości odcinka piersiowego, napięcie mięśni w obrębie kręgosłupa piersiowego oraz klatki piersiowej, a także zwrócić uwagę na to, czy objawy promieniują, np. do kończyny górnej.
Pojawiające się z przodu klatki piersiowej bóle często w okolicy połączeń mostka z żebrami mogą być spowodowane zapaleniem stawów mostkowo- żebrowych tzw. zespół Tietz’a. Na skutek tej choroby pojawia się ból podczas palpacji mostka, głębokiego oddychania, a także kaszlu. Ograniczone również mogą być ruchy tułowia oraz kończyny górnej. Leczenie obejmuje stosowanie leków przeciwbólowych i odpoczynek. Z zakresu fizjoterapii można zastosować zimne okłady, a gdy stan zapalny ustąpi wprowadza się ćwiczenia rozciągające mięsień piersiowy większy, zwiększające zakres ruchomości oraz terapię manualną.
Bóle opasające klatkę piersiową, dające zaostrzenia w momencie pełnego wdechu lub wydechu to prawdopodobnie wynik neuralgii międzyżebrowych, która spowodowana jest uszkodzeniem nerwów międzyżebrowych. Spowodowane może to być przez urazy czy półpasiec, ale zdarzają się przypadki idiopatycznych neuralgii. Pacjent będzie skarżył się na kłujący ból w obrębie klatki piersiowej, który może być zaostrzany przez zimno lub stresujące sytuacje. Charakterystyczne również będą duszność oraz tkliwość mięśni międzyżebrowych podczas palpacji. Postępowanie terapeutyczne będzie obejmowało stosowanie leków przeciwbólowych oraz rehabilitację.
Jak może pomóc Masaż Tkanek Głębokich
Porady dla Twoich pacjentów
Co zrobić gdy ściska serce w klatce piersiowej
Bóle klatki piersiowej – postępowanie
Bóle piersi u kobiet poza zmianami hormonalnymi opisywanymi jako czynnik wywołujący ból, należy zwrócić uwagę na powierzchnie styku mięśni piersiowych, pomiędzy którymi przechodzi większa część naczyń krwionośnych, nerwowych i limfatycznych. Jeżeli mięśnie są zbyt napięte będą powodowały uwięźnięcie powyższych struktur. Dlatego w terapii należy zastosować techniki rozluźniające, np. PIR lub terapię punktów spustowych. Dodatkowo zaleca się ćwiczenia rozciągające oraz wprowadza podstawy ergonomii. Dobre efekty przynosi również terapia narzędziowa IASTM.
Postępowanie terapeutyczne w bólach klatki piersiowej powinno zacząć się od dokładnej diagnostyki, a samo leczenie zależy od tego, która ze struktur jest źródłem bólu. Jeżeli przyczyną dolegliwości są stawy i dysfunkcje żeber fizjoterapia polega na mobilizacji połączeń żeber z mostkiem oraz odzyskaniu pełnej mobilności żeber.
Największe efekty przynosi zastosowanie oscylacyjnych technik mobilizacyjnych, które powodują zwiększenie ruchomości odcinka piersiowego kręgosłupa. Poza tym ważne jest opracowanie indywidualnego planu ćwiczeń dla pacjenta z uwzględnieniem ćwiczeń poprawiających zakres ruchomości i wzmacniających mięśnie. Oprócz tego terapeuta opracowuje mięśnie międzyżebrowe, a także mięsień piersiowy mniejszy i większy oraz powięź klatki piersiowej.
Wiele z dysfunkcji odcinka piersiowego kręgosłupa wynika z siedzącego trybu życia, który w dzisiejszych czasach prowadzi coraz więcej osób. Również towarzyszący życiu codziennemu stres wpływa na rozwój tych schorzeń. Dlatego oprócz indywidualnej terapii i programu ćwiczeń, bardzo ważna jest edukacja pacjenta i podkreślenie znaczenia przyjmowania ergonomicznej postawy ciała i podejmowania aktywności fizycznej.
Jak odróżnić nerwoból od bólu serca
Aby odróżnić nerwoból od bólu serca, należy zwrócić uwagę na następujące objawy:
- Lokalizacja bólu: Ból nerwowy zazwyczaj występuje w okolicach kręgosłupa lub kończyn, natomiast ból serca jest odczuwany w okolicy klatki piersiowej i może rozprzestrzeniać się na ręce, szyję i górną część pleców.
- Nasilenie bólu: Ból nerwowy zazwyczaj jest umiarkowanie silny, natomiast ból serca może być silny lub bardzo silny.
- Trwanie bólu: Ból nerwowy zazwyczaj trwa kilka minut lub godzin, natomiast ból serca może trwać kilka minut lub nawet kilka godzin.
- Dodatkowe objawy: Ból nerwowy zazwyczaj nie jest towarzyszony innymi objawami, natomiast ból serca może być towarzyszony innymi objawami, takimi jak duszność, nieregularne tętno, bladość, poty, zawroty głowy i osłabienie.
Ile trwa nerwoból w klatce piersiowej
Jeśli mamy do czynienia nerwobóle w klatce piersiowej, może on trwać od kilku minut do kilku godzin lub nawet dni. W zależności od przyczyny bólu, intensywności i częstotliwości występowania, leczenie może być różne. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę bólu i zapewnić odpowiednie leczenie.