Szkolenia

DTMP Certification Program

Zapraszamy na w pełni kompletny cykl szkoleniowy “DTMP Certification Program”.

DTMP Certification Program to Program Certyfikacji Praktyków Masażu Tkanek Głębokich (Deep Tissue Massage Practitioners Certification Program).

DTMP Certification Program skierowany jest do fizjoterapeutów i masażystów. W szkoleniu mogą wziąć udział również studenci kierunków fizjoterapii, w-f, wydziału lekarskiego?????

Cały cykl jest podzielony na 2 etapy:

 • Etap I – Praktyk Masażu Tkanek Głębokich.
 • Etap II – Zaawansowany Praktyk Masażu Tkanek Głębokich.
Pomiędzy etapami wskazany jest zalecany jest 1 rok praktyki.

Opis

“W trakcie prawie czterdziestu lat nauczania w Stanach Zjednoczonych i za granicą nie stworzyłem konkretnego programu szkoleniowego. Obecnie jednak mam zaszczyt przyłączyć się do organizacji Łukasza i Piotra będąc całkowicie pewnym co do ich umiejętności nauczania każdego z moich materiałów szkoleniowych.”

Takie słowa znalazły się w rekomendacji jaką wyróżnił nas “ojciec MTG” – Art Riggs. Od kiedy pamiętamy, przyświecała nam myśl zorganizowania pełnej oferty szkoleń Arta Riggsa w Polsce. Chcieliśmy całą jego i naszą wiedzę usystematyzować i stworzyć w pełni kompletny program edukacyjny dla osób zainteresowanych zdobyciem pełni wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie Masażu Tkanek Głębokich. Dlatego od 2021 roku jako Międzynarodowa Szkoła Praktyków Masażu Tkanek Głębokich (International School of Deep Tissue Massage Practitioners) mamy przyjemność zaprezentowania Wam w naszej nowej ofercie szkoleniowej “Programu Certyfikacji Praktyków Masażu Tkanek Głębokich” (Deep Tissue Massage Practitioners Certification Program). zawierającego specjalistyczne szkolenia z zakresu Masażu Tkanek Głębokich w oparciu o przekaz Arta Riggsa i nasze doświadczenia kliniczne.

—-

Dowiedz się więcej o samej metodzie, technikach oraz narzędziach pracy w Masażu Tkanek Głębokich.????????? OPIS!!!!!! będzie poniżej pod programem.

Program

 • DTM1 Masaż Tkanek Głębokich i rozluźnianie mięśniowo-powięziowe z anatomią palpacyjną

  Masaż Tkanek Głębokich to koncepcja manualnej pracy mięśniowo-powięziowej. Zawiera zarówno dokładną diagnostykę funkcjonalną i analityczną, jak i terapeutyczne działanie mające na celu poprawę zdrowia, funkcji oraz uwolnienia od bólu. Jest sposobem zrozumienia warstwowego, trójwymiarowego ułożenia tkanek w organizmie.

  Szczegóły dotyczące tego szkolenia znajdziesz tutaj

 • DTM2 Balansowanie miednicy

  Podczas tego kursu wyjaśnimy różnorodne siły zaburzające równowagę miednicy oraz zaprezentujemy wiele technik dla efektywnej pracy z elementami powięziowymi, mięśniowymi, więzadłowymi i kostnymi by ulżyć pacjentom w ich dolegliwościach i ułatwić osiągnięcie równowagi w całym ciele.

  Szczegóły dotyczące tego szkolenia znajdziesz tutaj

 • DTM3 Klatka piersiowa, żebra i kręgosłup piersiowy

  Terapeuci, którzy ukończą ten kurs, będą mieli większe zrozumienie złożoności tematu dotyczącego klatki piersiowej ze znajomością wielu konkretnych technik, które natychmiast okażą się skuteczne w radzeniu sobie z wieloma problemami napotykanymi w ich praktyce.

  Szczegóły dotyczące tego szkolenia znajdziesz tutaj

 • DTM4 Terapia Zespołów Posturalnych Jandy z zastosowaniem Masażu Tkanek Głębokich i rozluźniania mięśniowo-powięziowego

  Zapraszamy na szkolenie pozwalające:

  • zrozumieć rolę układu sensomotorycznego, reakcji łańcuchowych i równowagi mięśniowej w powstawaniu przewlekłych zespołów bólowych,
  • opanować umiejętności oceny czynnościowej Pacjenta cierpiącego z powodu przewlekłego bólu, w tym wzorców postawy, chodu i ruchów.
  • wyuczyć specyficznych technik interwencji dla zespołów nierównowagi mięśniowej: górnego i dolnego, z zastosowaniem Masażu Tkanek Głębokich i rozluźniania mięśniowo-powięziowego.

  Szczegóły dotyczące tego szkolenia znajdziesz tutaj

 • DTM5 Terapia dolegliwości rejonu twarzy, czaszki, stawu skroniowo-żuchwowego i szyi z zastosowaniem Masażu Tkanek Głębokich i rozluźniania mięśniowo-powięziowego

  Rejon twarzy, czaszki, stawu skroniowo-żuchwowego i szyi daje nam często dolegliwości w postaci bólu szyi, napięciowych bóli głowy, dolegliwości ze stawów skroniowo-żuchwowych, problemów pseudo laryngologicznych, pseudo foniatrycznych/logopedycznych, pseudo stomatologicznych, ortodontycznych i inne. Niezwykle często dobrze wykonany Masaż Tkanek Głębokich w oparciu o wyczuwanie i uwalnianie oporów kierunkowych tego regionu daje zaskakujące efekty zniesienia dolegliwości pacjenta. Zapraszamy na szkolenie, które sprawi, że będziesz mógł przekuć nabytą wiedzę w praktykę.

  Szczegóły dotyczące tego szkolenia znajdziesz tutaj

 • DTM6 Biotensegracja

  Zapraszamy was na jednodniowe warsztaty tłumaczące zawiłości konceptu tensegracji oraz biotensegracji.

  Szczegóły dotyczące tego szkolenia znajdziesz tutaj

 • DTM7 Doskonalenie mechaniki ciała

  Zapraszamy na kurs na licencji Martina Moralesa, autora książki: „Doskonalenie Mechaniki Ciała. Ilustrowany przewodnik dla bodyworkerów wspomagający współpracę ciała i umysłu”,
  której egzemplarz w języku polskim, w wersji materiałów szkoleniowych, otrzymują uczestnicy kursu.

  Program tego 1-dniowego szkolenia jest bardzo intensywny. Łączymy w nim teorię z praktyką mając na uwadze, że cała tematyka musi być dokładnie przećwiczona w formie warsztatu.

  Szczegóły dotyczące tego szkolenia znajdziesz tutaj

 • DTM8 Płynna, integrująca praca z ciałem

  Zapraszamy na szkolenie “Masaż Tkanek Głębokich i rozluźnianie mięśniowo-powięziowe – łączenie technik terapeutycznych w płynną i zintegrowaną sesję pracy z ciałem”.

  Korzyści z tego kursu odniosą zarówno masażyści wykonujący masaże całościowe jak również fizjoterapeuci.

  Szczegóły dotyczące tego szkolenia znajdziesz tutaj

 • DTM9 Czytanie ciała, planowanie i praca w serii sesji terapeutycznych

Masaż Tkanek Głębokich jako metoda

Nazwa metody
Nazwa “Masaż Tkanek Głębokich” mogłaby sugerować silne i bolesne oddziaływanie na ciało pacjenta. W rzeczywistości metoda ta okazuję się że wyjątkowo delikatna i subtelna. Wszystkie ruchy wykonuje się z wielką precyzją, a dodatkowo bardzo wolno. Siła nacisku aplikowana jest dla każdego pacjenta indywidualnie – dobrana do siły napięcia tkanek.
Wszystko to powoduje, że metoda staje się skuteczna, a pożądane efekty zauważyć można już po pierwszym zabiegu.
Tak precyzyjny rodzaj pracy z pacjentem wymaga od terapeuty wyjątkowo dobrej palpacji i umiejętności lokalizowania zmian w tkankach.

Podstawy teoretyczne Masażu Tkanek Głębokich
Masaż głęboki to terapia działająca na warstwach i piętrach tkanek nieopracowywanych w masażu klasycznym czy sportowym. Jest też formą zaprogramowanej terapii pacjenta lub sportowca dostosowaną do konkretnej jednostki, nie jak w masażu sportowym powtarzającymi się sekwencjami ruchów takich samych dla każdego zawodnika.
Za pomocą tej techniki można wpływać na stan napięcia mięśniowego i powięziowego, można korygować wady i leczyć dysfunkcje narządu ruchu.

Specyfika pracy w Masażu Tkanek Głębokich
Podstawowym celem zabiegu jest zwracanie uwagi na zmienianie struktury i ograniczeń ruchomości tkanek. W technice tej ruchy są wykonywane nadzwyczaj precyzyjnie. Pracuję się bardzo powoli dając tkanką czas na fizjologiczną odpowiedź i przystosowanie się do nowych warunków.

Kolejną cechą tego rodzaju masażu jest stosowanie bardzo małych lub w ogóle nie stosowania środków poślizgowych. Pracuje się używając skośnego nacisku na tkanki z uwagi na to że jest on lepiej tolerowany przez osobę masowaną, poza tym tkanka mięśniowa dobrze reaguje na rozciąganie i przesuwanie ale na przyciskanie szczególnie do kostnych elementów nie możemy już sobie pozwolić.

Przed zabiegiem trzeba określić cel, który chcemy osiągnąć i wybrać odpowiednią technikę. Pracuj różnymi częściami ciała jak łokcie czy przedramię natomiast absolutnie unikaj pracy swoimi kciukami. Istotnym elementem w technikach masażu głębokiego jest wrażliwość palpacyjna terapeuty musi on umieć odnajdować zmiany napięcia w tkankach, odszukiwać bruzdy mięśniowe oraz ocenić kiedy masaż należy zakończyć by uzyskać efekt terapeutyczny a jednocześnie nie przestymulować tkanki.

Masaż Tkanek Głębokich - Techniki

W zależności na jakiego rodzaju tkance oraz w jakim kierunku pracujemy można wyróżnić kilka technik.

Wielu początkujących terapeutów jest przekonanych że im większe napięcie odnajdziemy w tkankach tym więcej siły trzeba użyć podczas zabiegu aby to napięcie uwolnić. Paradoksalnie im delikatniej pracujemy tym szybciej będzie można uwalniać napięcia mięśniowe. Najskuteczniejsze techniki rozciągające są wyjątkowo subtelnymi i delikatnymi ruchami. Siłę w masażu głębokim można stopniować używając różnych części ciała do masażu. Rzadko zdarza się by doświadczony terapeuta do całego zabiegu używał tylko palców, a nawet jeżeli używają właśnie palców trzeba to robić w sposób bezpieczny dla siebie.

 • Ruch podłużny

  Jest to technika którą można stosować jako przygotowanie tkanek do terapii. Polega na podążaniu wzdłuż włókien mięśniowych w kierunku siły działania tego mięśnia. Za przykład weźmy mięsień brzuchaty łydki, pracując powyższą techniką będziemy przesuwać tkanki rozciągając je od przyczepu w kierunku dołu podkolanowego.

 • Dekompresja stawów

  Jedna ręka pracuje na mięśniach jw, natomiast druga chwyta ciało pacjenta tuż za stawem i odciąga go w stronę przeciwna niż pracuje ręka pierwsza.

 • Techniki stymulowania mięśnia do skracania/skurczu

  Stosowana jest w przypadku gdy celowe jest wzbudzenie większego napięcia mięśniowego/zwiększenie zakresu ruchu. Kierunek w którym podążamy ruchem to od przyczepu dalszego do bliższego. Będziemy w ten sposób stymulować włókna mięśniowe do skurczu, dodając ruch bierny lub czynny w stawie, na który wpływa masowany mięsień.

 • Techniki stymulowania mięśnia do rozciągania

  Stosowana jest w przypadku gdy celowe jest wydłużenie mięśnia. Kierunek w którym podążamy ruchem to od przyczepu bliższego do dalszego. Będziemy w ten sposób stymulować włókna mięśniowe do rozciągania, dodając ruch bierny lub czynny w stawie, na który wpływa masowany mięsień.

 • Zahacz i rozciągaj

  Zasady działania tej techniki najlepiej wytłumaczyć na przykładzie elastycznej taśmy na środku której zawiązany jest węzeł. Rozciągając taśmę za brzegi węzeł (wzmożone napięcie w mięśniu) będzie się zacieśniał. Tkankę należy więc przytrzymać w miejscu, gdzie wyczuwane jest największe napięcie i rozciągać ją dzieląc mięsień na kilka części.

 • Oddzielanie przedziałów międzymięśniowych

  Praca w bruzdach mięśniowych, jest najbardziej efektywną pracą jeżeli mamy do czynienia z łącznotkankowymi zrostami, pojawiającymi się w miejscach gdzie 2 mięśnie lub brzuśce jednego mięśnia do siebie przylegają. Rozrywanie zrostów to rozluźnianie poprzez niszczenie mostków siarczkowo-węglowych pomiędzy sąsiadującymi tkankami. W normalnych warunkach nie powinny one tam występować. Gdy już się pojawiają mięśnie zaczynają brać udział w ruchu którego fizjologicznie nie powinny obsługiwać. Mięśnie tracą wtedy część swojej ruchomości oraz siły częściej też wpadają w stan podwyższonego napięcia.

 • Techniki uwalniania mięśniowego/uwalnianie mięśni z uwięźnięcia

  Są przydatne gdy stwierdzimy brak ruchomości tkanki mięśniowej w kierunku innym niż kierunek przebiegu jego włókien, np. w kierunku uniesienia tkanki mięśniowej od tkanek leżących głębiej.

 • Masaż poprzecznych

  Technika polega na wałkowaniu/rolowaniu opuszkami palców w poprzek włókien mięśniowych w których wyczuliśmy zwiększone napięcie/przykurcz.

 • Agresywne techniki rozciągania

  Ruch przeciwko napinającemu się mięśniowi jest najbardziej efektywną formą rozciągania mięśni. Musimy być pewni że mięsień, który chcemy opracować nie jest uszkodzony. Technika jest na tyle silna że można spowodować większe urazy gdyby mięśnie były uszkodzone. Podczas ruchu masażu w kierunku do przyczepu bliższego pacjent wykonuje czynny ruch w stawie rozciągający opracowywany mięsień.

Masaż Tkanek Głębokich - Narzędzia pracy

 • PALCE

  Pamiętaj żeby zawsze przy pracy były lekko zgięte we wszystkich stawach i utrzymuj stałe napięcie izometryczne. Absolutnie wystrzegajcie się przeprostów w stawach. Wasze przedramię, nadgarstek i palce powinny tworzyć jedną linie. Kiedy poczujesz że palce są zmęczone lub potrzebujesz większej siły użyj kostek palców.

 • KOSTKI PALCÓW

  Są "narzędziem" które wykorzystywane w odpowiedni sposób zaoszczędzi energie terapeuty. Należy pamiętać aby nadgarstek był zawsze wyprostowany, każde jego ugięcie spowoduje utratę siły ruchu a także kumulowanie się siły w środku nadgarstka. Aby zmieniać kąt ustawienia się w tkankach kostkami raczej operuję się przez rotację w barku.

 • PIĘŚĆ

  Pięść jest bardzo wygodnym narzędziem pracy w masażu tkanek głębokich. Najważniejsze to nauczyć się pracować pięścią z nadgarstkiem w pozycji neutralnej. Właściwa jest pozycja gdy po zamknięciu pięści drugi palec prowadzi ruch, a kolejne ustawione są jak szczeble drabiny (równolegle pod nim) i za nim podążają.

 • ŁOKIEĆ

  Używanie łokcia jest dość łatwą do opanowania techniką. Używa się jej do bardzo głębokiej pracy i na wszystkich obszarach poniżej kręgosłupa szyjnego może ona zastąpić kciuki. Ze względu na dosyć dużą powierzchnie oddziaływania ciężko będzie nią wykonać techniki pracy z bruzdami mięśniowymi.

 • PRZEDRAMIĘ

  Jest bardzo przydatne kiedy pracujemy na większej powierzchni ciała poniżej kręgosłupa szyjnego. W większości przypadków używa się miękkiej pokrytej mięśniami, części przedramienia. Jest też idealnym narzędziem na rozpoczęcie masażu by przygotować i rozluźnić tkanki powierzchowne oraz na jego zakończenie by zintegrować uzyskany podczas zabiegu efekt. Pracując przedramieniem cała kończyna pozostaje w rozluźnieniu mięśni.